Pardubice zažijí světovou premiéru. V příběhu o touze po věčném mládí mají prsty i Osvaldová se Soukupem

Pardubice – Jak moc je krása lidského života ovlivněná tím, že nejsme nesmrtelní? O tom bude vyprávět muzikálová adaptace známého dramatu Karla Čapka Věc Makropulos. Slavnou hru o touze po věčném mládí upravil režisér Petr Novotný (pod pseudonymem Petr Abraham) společně s hudebním skladatelem Ondřejem Soukupem a textařkou Gabrielou Osvaldovou. A vznikl unikátní projekt MAKROPULOS musical, jehož světová premiéra se uskuteční ve Východočeském divadle v Pardubicích v sobotu 22. října 2022 od 19 hodin

„Od té doby, co jsme se o tomto projektu bavili poprvé, uplynula dlouhá doba. Jsem rád, že jsme se nakonec domluvili a že světová premiéra se může odehrát ve Východočeském divadle," řekl ředitel pardubického stánku Thálie Petr Dohnal

O lásce, samotě, slávě i krachu unavené duše

„Rozhodně nebylo mým úmyslem amputovat Karla Čapka, a to ani jeden jeho chlup. Je to jeden z mých guru, kterého obdivuji," uvedl Petr Novotný, který Věc Makropulos přetvořil do muzikálového libreta, kde hlavní hrdinka Emilia Marty zpívá o lásce, samotě, slávě i krachu své unavené duše. 

Cynické a bolavé revuální písně pro ni napsala jedna z nejznámějších autorských dvojic současnosti – Ondřej Soukup a Gabriela Osvaldová

„S Ondřejem jsem se potkal na nějakém přiblblém muzikálu, a zdůrazňuji, že nebyl jeho a když jsme se dohodli, tak se opatrně zeptal, jestli může přizvat ke spolupráci i svou bývalou ženu Gábinu. To jsem hned zajásal, protože jsem tajně doufal, že se tak stane. A ona nezklamala, asi za půl roku napsala dvanáct písní," sdělil Petr Novotný. „A to jsem byl zloduch. Dal jsem jí upraveného Čapka, připsal, kde by písně měly být a o čem. Překvapivě mě s tím nevyhodila, někde mě poslechla více, jindy méně," podotkl autor a režisér inscenace.

Přání Osvaldové? Hlavně neurazit Čapka! 

„Věc Makropulos jsem viděla jako činohru, když mi bylo 12 nebo 13 let v Klubu mladého diváka. Nebylo to zrovna nejlepší představení. Hlavní roli hrála soudružka Jiřina Švorcová. Děkovala jsem tehdy Pánubohu, že nezpívá. Vybavuji si, jak měla účes ve stylu tramvajačky. Už tehdy jsem si říkala, jaké by to asi bylo, kdyby tuto roli hrála nějaká opravdu dobrá a krásná herečka, které by to divák věřil," svěřila se Gabriela Osvaldová. „Protože nejsem tak pilná jako Petr Novotný, tak jsem se neodvážila s tímto tématem přijít, ale když ho Ondřej přinesl, zaradovala jsem se a prohlásila, že bych na tomto projektu chtěla dělat," pokračovala známá textařka. „Jen jsem si přála, abych neurazila Čapka. Přestože vím, že velikán je mrtev a ze schodů mne asi shodit nemůže," dodala Gabriela Osvaldová.   

Hudbu psal Ondřej Soukup zhruba dva roky

„Na rozdíl od mé bývalé ženy jsem do Klubu mladého diváka nechodil, tehdy jsem měl jiné zájmy. Proto jsem Věc Makropulos na činoherním jevišti neviděl, ale znal jsem operu Leoše Janáčka. Adaptace Petra Novotného se mi zamlouvala, Gábina rychle napsala texty a já pak psal hudbu asi dva roky. Byla to covidová doba, dělal jsem i na jiných projektech a občas si odskočil k tomuto. Chtěl jsem, aby hudba měla retro atmosféru, ale aby byla současná a šla po charakteru textu," přiznal Ondřej Soukup, který s Východočeským divadlem už v minulosti spolupracoval jako autor hudby k inscenaci Rasputin. „To byla fajn spolupráce," shodli se Ondřej Soukup s ředitelem divadla Petrem Dohnalem. „Mám radost z toho, že světová premiéra projektu MAKROPULOS musical se bude konat v našem divadle a s našimi herci," zdůraznil Petr Dohnal.

V hlavních rolích muzikálové „Makropulky" se objeví Petra Janečková, Martin Mejzlík, Ladislav Špiner, Josef Pejchal a další.   

Autor: Tomáš Dvořák – Pardubice ŽIVĚ
Foto: Východočeské divadlo Pardubice – Jiří Sejkora