Pardubice a okolní obce za sebou mají jednání o spalovně

Pardubice – Vedení města má za sebou důležité jednání se starosty obcí, které se nacházejí v okolí plánované spalovny nebezpečného odpadu v Rybitví. Na radnici se tak za účasti senátorky Miluše Horské sešli zástupci Pardubic, Rybitví, Srnojed a Lázní Bohdanče, aby společně probrali, jaké kroky je možné proti záměru společnosti AVE CZ ještě podniknout. 

„Vzhledem k tomu, že petiční výbor shledal některé podpisy v rámci petice proti spalovně jako chybové, máme nyní možnost potřebné podpisy doplnit. Spolu se starosty jsme se tedy dohodli, že petici obnovíme a dál budeme sbírat hlasy veřejnosti. Chtěl bych proto všechny poprosit o součinnost v boji proti obnovení provozu spalovny, která bude mít výrazně neblahý vliv na životní prostředí nejen v našem městě," apeluje primátor Pardubic Jan Nadrchal a dodává, že petiční výbor vyhodnotil podpisy jako chybové zejména z důvodu špatně uvedené adresy signatářů, kteří často vyplňovali pouze město, nikoli také adresu, číslo popisné a PSČ.

Radnice dnes petičnímu výboru zaslala své rozhodnutí o tom, že ve sběru podpisů hodlá pokračovat. Pomoci by měli také dobrovolníci v ulicích, kteří u sebe budou mít podpisové archy. „Musíme petici dostat také do ulic města, aby byla více na očích. Věřím, že tímto způsobem se nám podaří získat dostatečné množství podpisů z řad veřejnosti, která nám v tomto boji proti spalovně stále může pomoci. Nadále také platí, že město Pardubice, stejně jako okolní obce, se záměrem obnovy provozu spalovny a souhlasným stanoviskem Ministerstva životního prostředí nesouhlasí, jak na včerejším jednání také několikrát zaznělo. Znalecký posudek považujeme za nedostatečný a společně s okolními obcemi budeme na základě vývoje situace dělat vše, co bude v našich silách, aby k obnovení provozu spalovny nedošlo. O tom, kde bude možné petici podepsat budeme samozřejmě zavčasu informovat na webu města i prostřednictvím sociálních sítí," dodává náměstkyně primátora zodpovědná za životní prostředí Jiřina Klčová s tím, že jedním z následujících kroků, které radnice plánuje, mimo jiné je setkání s ministrem životního prostředí. Zároveň dodává, že pro petici jsou důležité podpisy těch, kteří ji doposud nepodepsali.

Autor: Iveta Koubková
Zdroj a foto: Magistrát města Pardubic