Pardubice a Litomyšl mají nový unikát. Zaniklé památky ožívají díky rozšířené realitě

Pardubice a Litomyšl mají nový unikát. Díky projektu Nezmizelo.cz ožívá v obou městech pět zmizelých památek, které prostřednictvím rozšířené reality znovu připomínají zaniklé historické objekty v těchto oblíbených východočeských destinacích.

Realistické 3D modely

„Díky realistickým 3D modelům, které vycházely z dobových pramenů, se podařilo oživit dnes již neexistující památky v Pardubicích a Litomyšli. Ty si budou moci zájemci díky webové aplikaci Nezmizelo.cz téměř osahat ve svém mobilu nebo tabletu. Navíc jsou zasazeny do kontextu současných staveb," řekl vedoucí projektu a jeho hlavní řešitel Jiří Kysela z Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice.  

Bílá brána, Hotel Veselka či synagoga

Akademičtí pracovníci vymodelovali podle dostupných zdrojů v Pardubicích například zmizelou Bílou bránu, hotel Veselka či židovskou synagogu v Litomyšli

„Prostřednictvím sociálních sítí a mobilního telefonu či tabletu s Androidem pak bude mít každý možnost zapojit se do interaktivní hry. Odměnou jim budou malé dárky," konstatoval Jiří Kysela.  

„Cílem projektu je podpora vzdělávání studentů i veřejnosti v oblasti cestovního ruchu a kulturních památek. A zároveň rozšiřovat povědomí o známých i neznámých místech v Pardubickém kraji," upřesnila projektová manažerka Pavla Štorková.

Projekt byl podpořen z norských fondů

Projekt Univerzity Pardubice a dalších spolupracujících subjektů nazvaný „Aktivizace účastníků prostřednictvím sociálních sítí a gamifikace v oblastech undertourismu" byl podpořen z fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska.

Autor: Tomáš Dvořák – Pardubice ŽIVĚ
Foto: Nezmizelo.cz