„Pachatelé" se vrátili na místo činu. Vrána, Lehký a Jachnická na „kulturní brigádě"

Pardubice – „Pachatelé" se vrátili na místo činu. Josef Vrána, Stanislav Lehký a Stanislava Jachnická, bývalí herci Východočeského divadla, se dali dohromady, aby společně s režisérem Michaelem Tarantem nastudovali inscenaci Zázračné cvičení. Pod hlavičkou Metropolitního divadla Praha se objevili v doprovodném programu GRAND Festivalu smíchu na Malé scéně ve dvoře Východočeského divadla a sklízeli zasloužené ovace.

Manželskou krizi řeší s terapeutem

Hra z pera Daniela Glattauera dokazuje, jak nevypočitatelné mohou být vztahy mezi mužem a ženou. Valentýn (Stanislav Lehký) a Joana (Stanislava Jachnická) zažívají po 22 letech společného soužití partnerskou krizi, kterou se snaží řešit se vztahovým terapeutem (Josef Vrána). I ten se ale muže při práci leccos přiučit… 

Stanislava Jachnická, Stanislav Lehký i Josef Vrána se pak po skvělém výkonu společně přesunuli do Východočeského divadla, kde se stali kmotry soutěžní inscenace GRAND Festivalu smíchu Naši furianti. S tou do pardubického stánku paní Thálie zavítala Komorní scéna Aréna Ostrava.

Kulturní brigády i po domovech důchodců

„V pardubických začátcích jsme chodili na kulturní brigády po různých institucích. Jezdil s námi tehdy i Vladimír Čech, který to pak rád vyprávěl, i když se za některé věci potom styděl. To jsme třeba hráli po domovech důchodců a my zpívali píseň Černej nebožtík," uvedl Josef Vrána, který společně se Stanislavem Lehkým kus této skladby zanotoval na hlavní scéně Východočeského divadla. Zde se Stanislava Jachnická podle svých slov objevila po hodně dlouhé době. 

„Do hlediště se jezdím dívat celkem pravidelně, ale na zdejším jevišti stojím znovu po 30 letech," svěřila se herečka a dabérka, pro které bylo pardubické angažmá vůbec prvním po škole. „Když jsem do Pardubic nastupovala, měla jsem pocit, že divadlo umím a že tu jsou trochu líní herci a chybí jim víc humoru. Tak jsem si říkala, že to tady zpestřím," líčila publiku. 

Co blbnete? Vždyť to byl apríl!

„Tehdejší ředitel Východočeského divadla Jan Hyhlík byl zároveň hercem. V jedné hře měl scénu, kde rychle přecházel s prázdným kufrem. Tak mě napadlo, že mu do něj dám závaží. Tenkrát jsem ani důtku nedostala, ale od té doby už si na mne Jan Hyhlík dával pozor," prohlásila Stanislava Jachnická, která se nedlouho poté rozhodla překvapit své kolegy na prvního apríla. 

„Doma už jsem tím byla protivná, stejně jako ve škole. Tak mne napadlo to zkusit v divadle. Rozhodla jsem se tam zavolat, že jsem si zlomila kotník. Potom jsem přijela celá vysmátá, zatímco už za mne řešili alternaci. A já jen překvapeně zdůrazňovala: Co blbnete, vždyť to byl apríl," uzavřela herečka, která se hodně věnuje dabingu. Jejím hlasem v Česku hovoří například Lisa Kudrow, jejíž nejznámější rolí je Phoebe Buffayová v televizním seriálu Přátelé

Autor: Tomáš Dvořák – Pardubice ŽIVĚ
Foto: Michal Klíma