Obří žihadlo i živé včely jsou atrakce nové výstavy Východočeského muzea…

Pardubice – Víte, jak fungují včelí křídla? Jak se pohybuje žihadlo v ráně? Co je to medná kráva? A který další hmyz kromě včel vytváří med? Na tyto i další otázky odpoví nová výstava Východočeského muzea v Pardubicích Včely ze všech ú(h)lů. Pro veřejnost se otevírá v pátek 16. března v multifunkčním sále Zámku Pardubice.

„O včelách se říká, že nám ukazují stav přírody a celé planety. Jsem rád, že toto nejenom přírodovědné, ale i společensky důležité téma se nyní dočkalo zpracování ve Východočeském muzeu," prohlásil 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, který nad výstavou převzal záštitu.

„Téma včel a medu provází lidi odnepaměti a stále vzbuzuje spoustu otázek. Na některé jsme se pokusili novou výstavou odpovědět. Návštěvníci se interaktivním způsobem dozvědí podrobnosti, které by je v souvislosti s včelami ani nenapadly," zve ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek.

„Včely jsou neuvěřitelně zajímaví a rozmanití živočichové, jejichž výzkum stále přináší nové objevy. Některé zprostředkujeme i návštěvníkům. Mohou nahlédnout do včelího obydlí, vyzkouší si mechaniku spojení včelích křídel a zblízka si prohlédnou obří model žihadla," láká kurátor výstavy entomolog Jan Dolanský. „Jedinečnou podívanou slibuje video, které odhalí, jak pod mikroskopem vypadá postupné zabodávání žihadla do prstu," slibuje Dolanský.

Výstava se ale nevěnuje jen o včele medonosné – mnoho zajímavostí se návštěvníci dozvědí o divoce žijících samotářských včelách, o včelím příbuzenstvu, predátorech i škůdcích. K vidění bude také soubor historických i moderních úlů, včetně termosolárního úlu bojujícího s nemocí varroázou. Kromě proskleného úlu s včelami výstavu oživí i bourci morušoví (od dubna) a další druhy hmyzu. Na zámeckých valech výstavu doplní skutečný „včelí hotýlek", příbytek pro samotářské včely.

Výstava potrvá do 23. září. Vstupné je 40 korun, snížené 20 korun.

Doprovodný program:

5. 4. 2018, v 18 h, přednáškový sál, vstupné 40 Kč
Přednáška Co vše nevíme o včelách
V naší přírodě žije asi 600 druhů včel. Mají pro nás obrovský význam, který výrazně převyšuje jen pouhou produkci medu a vosku.
Přednáší Petr Bogusch

15. 5. 2018
Vytvoření obřích pláství z písku na velkém nádvoří zámku (akce se koná v rámci týdne Otevřená muzea a galerie)

Zdroj a foto: Východočeské muzeum v Pardubicích