Obří plástve a orchidej na zámeckém nádvoří lákají nejen na výstavy…

Pardubice – Včely i ptáci letící v těchto dnech nad Zámkem Pardubice možná zažívají překvapení. Kdyby mohli mluvit, snad by utrousili i víceznačné „OMG!" – tedy anglický výraz pro vzrušený výkřik „Můj bože", ale také zkratku pro Otevřená muzea a galerie. Východočeské muzeum v Pardubicích tu totiž včera v rámci této akce uspořádalo happening tvorby obřích včelích pláství na nádvoří.

„V rámci Otevřených muzeí a galerií chceme ukázat veřejnosti, že kulturní instituce jsou přístupné všem a nabízejí aktivní a někdy možná překvapivý program pro každého," konstatoval 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek. Záběry, které ukazují nádvoří z ptačí perspektivy,  zachytila kamera z dronu Pardubického kraje.

Obrazec zve na výstavy včel a orchidejí

„Žlutým pískem ze Slepotic jsme postupně obsypávali šestiúhelníkovou formu, abychom účastníkům umožnili zažít pocit být součástí tvorby obřího obrazce. Stejně jako včelky nám malí i velcí účastníci akce pomáhali vytvořit plástev přes půl nádvoří a jako překvapení jednu orchidej," vysvětlil vedoucí přírodovědného oddělení muzea Jan Dolanský. „Zveme tak jednak na interaktivní výstavu Včely ze všech ú(h)lů, která se koná v multifunkčním sále hned u nádvoří, jednak na fotografickou výstavu Orchideje české přírody. Tam si lidé mohou prohlédnout tořič čmelákovitý, jak se ona orchidej ve skutečnosti jmenuje, na nádherných záběrech Jana Friedeho," dodal Jan Dolanský.

Nejlepší výhled je z expozice skla

„Velký dík patří všem tvůrcům, kteří se na akci podíleli, zvláště dětem a vyučující ze Základní umělecké školy Pardubice Polabiny, kteří po absolvování doprovodného programu ve výstavě ještě s neuvěřitelným elánem tvořili včelí plástve," poděkovala účastníkům Kateřina Procházková, vedoucí úseku prezentace a služeb muzea. „Sami jsme zvědaví, jak svým pohybem po nádvoří návštěvníci zámku promění obří plástev a orchidej a jak dlouho vlastně vydrží. Zájemcům doporučuji spojit návštěvu zámku a výstav o včelách a orchidejích také s prohlídkou expozice skla, odkud je obrazec nejlépe vidět," přidala tip Kateřina Procházková a doplnila, že vstupenky jsou k dostání v pokladně v Labské bráně zámku.

Zdroj a foto: Východočeské muzeum v Pardubicích