Obhájce vítězství se postaví na start třetí kvalifikace, představí se také anglická jezdecká hvězda…

Pardubice – Vrcholem pátého dostihového dne pardubické sezony bude III. kvalifikace na 128. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou, která bude odběhnuta jako Cena firmy Chládek a Tintěra Pardubice. Distance je připravena na tradičních 5800 metrů a startovní listina obsahuje dvanáct jmen.

Největší pozornost přitahuje obhájce vítězství ve Velké pardubické No Time To Lose. Letos ho čeká druhý start, poprvé se diváků představil v první kvalifikaci a v těsném doběhu skončil třetí, když nestačil na dvojici Talent a Ange Guardian. V sedle bude stejně jako v posledních třech startech žokej Jan Kratochvíl, a tak by No Time To Lose měl potvrdit roli favorita. Konkurence bude přece jen o trochu slabší, než byla v květnu.

Trenér Josef Váňa posílá do dostihu ještě dvojici Theophilos a Buonarroti. Prvně jmenovaný se kvalifikoval již v květnu čtvrtým místem a další kvalifikace je pro něj ideální na další seznámení se specifiky pardubického závodiště. Buonarrotiho Josef Váňa chtěl v letošním roce otestovat již několikrát, ale nebyly podle něj vhodné podmínky. Reprezentant stáje Jasna byl druhý v květnovém krosu na 3300 metrů a začátkem července vyhrál Memoriál Evy Palyzové v Lysé nad Labem. Do sedla Buonarrotiho usedne Josef Váňa mladší, který se letos na českých dostihových drahách dosud nepředstavil. Startuje především v Itálii nebo ve Francii.

Z dalších účastníků třetí kvalifikace stojí za zmínku především trojice Kasim, Izynka a Tzigane du Berlais. Prvně jmenovaný je ostříleným koněm, Velkou pardubickou už čtyřikrát dokončil, ale věk nejde zastavit, a tak ve 13 letech patří k nejstarším, kteří mohou být na startu. Od letošního roku je jeho novým jezdcem Martin Liška, který vystřídal Marcela Nováka. Izynka je velmi talentovanou klisnou, z deseti překážkových startů šestkrát vyhrála a třikrát se umístila. Letos startovala jednou a vyhrála Úvodní cross country Koroka. Stejně jako v posledních pěti startech ji povede Lukáš Matuský. Velkým talentem je Tzigane du Berlais. Loni dvojkový kros v rámci srpnového pardubického odpoledne vyhrál a následně finišoval druhý v Ceně Labe v den Velké pardubické. Také on zkoušel štěstí v květnové kvalifikaci, ale byl zadržen.

V překážkových dostizích se může stát cokoliv, ale bylo by překvapením, kdyby o nejvyšší příčky bojovali Mileryt, Val de Guye, letos dvakrát neúspěšná Sisi Merble, Artistmontot, nebo letos třikrát neúspěšně startující Eldorado.

Z dvanácti účastníků mají splněné kvalifikační podmínky tři, No Time To Lose, Theophilos a Vajgaros, slovenský host, kterého povede jeho trenér Jaroslav Brečka. Izynka společně s Eldoradem nefigurují na přihláškách do Velké, ale v případě úspěšně zvládnuté kvalifikace mohou být dohlášeni v září.

Nejen v kvalifikaci se představují koně, kteří chtějí do Velké pardubické. V Ceně Peruána na 5200 metrů se bude pozornost upírat především na dvojici Templář a Zarif. Oba již mají kvalifikaci splněnou, prvně jmenovaný pátým místem v květnu a Zarif skončil čtvrtý v červnovém dostihu na 5800 metrů. Právě Templář a Zarif jsou velkými favority dostihu. I zde budeme moci sledovat slovenského hosta. Jaroslav Brečka posílá do dostihu pětiletého francouzského odchovance Vernois, v jehož sedle bude Angličan Leighton Aspell. Aspell již se v Pardubicích představil před dvanácti lety, ale na vítězství nedosáhl. Během své více než čtvrt století trvající kariéry vyhrál více než 800 překážkových dostihů na britských ostrovech.

Celkem se Leighton Aspell představí divákům ve čtyřech dostizích. V dostihu pro klisny povede Charmene také připravovanou Jaroslavem Brečkou.

Třetím vrcholem programu bude právě Cena města Pardubice – Cena Registany na 4200 metrů pro klisny.

Dress code srpnové kvalifikace je "modrá". Majitelé hrací karty Sportovního parku Pardubice (www.sportovnipark.cz) mají vstup na závodiště zdarma.

Zdroj: Dostihový spolek a.s.
Foto: Tomáš Kubelka