O závěr pardubického Febiofestu se postará série gangsterek i speciální projekce…

Pardubická část filmového festivalu Febiofest se blíží ke svému vrcholu. Vedle poslední série šesti snímků promítaných v pardubickém Cinestaru nabídnou po letech opět jednu speciální projekci.  Ta letošní bude ve čtvrtek poctou režisérskému umu Juraje Herze, který je zároveň předsedou mezinárodní poroty celého Febiofestu. Jeho Habermannův mlýn bude uveden na závěr pardubické přehlídky v unikátním prostředí Winternitzových Automatických mlýnů.

Od pondělí do čtvrtka se v pardubickém Cinestaru odehrává ochutnávka filmů, které zatím nejsou v kinech jinak k vidění. V Pardubicích byla k vidění jedna z největších kolekcí z cyklu Ozvěny Febiofestu.

Poslední festivalový den zahájí v 17.30 hodin dánská krimikomedie Zabijáci z maloměsta, která si utahuje z nájemných vražd a nekonečného příběhu o lásce mezi muži a ženami, v tomto případě doslova až za hrob. V ostřejším duchu se nese i originální a hvězdně obsazený kriminální thriller Křížová palba režiséra Bena Wheatleyho (Seznam smrti, Pole v Anglii) byl oceněn na MFF v Torontu. Ten líčí gangsterskou přestřelku z Bostnu roku 1978. Poslední festivalovou podvečerní projekcí v Cinestaru je intimní drama z prostředí dospívající mládeže se odehrává v současné Bratislavě nazvané výstižně Špína. Citlivá Lena se musí postavit svému traumatu, zatímco ten, co jej způsobil, si získává lásku všech blízkých. Dokumentaristka Tereza Nvotová debutuje v hraném filmu autentickým a mrazivě otevřeným snímkem, jenž vzbudil pozornost již při premiéře na MFF v Rotterdamu mimo jiné i skvělým výkonem Dominiky Morávkové v hlavní roli.

Od 20 hodin si pak mohou diváci vybrat mezi britskou gangsterkou Proti vlastní krvi, jejíž tempo udává mimo jiné originální hudba od The Chemical Brothers, Zlatým glóbem a  nominací na Oscara ověnčenou Elle či něžnou Polina odehrávající se v prostředí baletu a moderního tance.

Vrcholem pardubického Febiofestu bude už posedmé v historii speciální festivalová projekce na speciálním místě. „Navazujeme na tradici originálních projekcí z let 1998 až 2011, kdy speciální projekce na speciálních místech za obrovského zájmu veřejnosti i médií probíhaly. Těmi nejúspěšnějšími se staly projekce Herzova Spalovače mrtvol v prostorách pardubického krematoria, oscarového snímku Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky v prostorách pardubického nádraží za přítomnosti představitele titulní role Miloše Hrmy Václava Neckáře, speciální projekce Tmavomodrého světa v prostorách letiště, na níž zavítal i režisér Jan Svěrák společně s hlavním protagonistou Ondřejem Vetchým, uvedení polského filmu Andrzeje Wajdy Katyň v prostorách bývalé vojenské posádky, projekce dokumentu Občan Havel přikuluje ve stylovém prostředí sladovny pardubického pivovaru za účasti režiséra snímku Jana Nováka," vyjmenovává Tomáš Drechsler z  pořádající společnosti Cinema Time.

Tradici originálních projekcí ukončilo v roce 2011 Zapomenuté světlo režiséra Vladimíra Michálka v působivém prostředí pardubického kostela Zvěstování Panny Marie, poté převzal pořádání Febiofestu jiný organizátor. Letos se vrací skupina, která Febiofest pořádala v dobách jeho největší slávy, a proto se vrací i tradice závěrečných projekcí na výjimečných místech. Ta letošní bude poctou režisérskému umu Juraje Herze, který je zároveň předsedou mezinárodní poroty celého Febiofestu. Jeho Habermannův mlýn bude uveden na závěr pardubické přehlídky v unikátním prostředí Winternitzových Automatických mlýnů, které projektoval v roce 1909 architekt Josef Gočár jako svou úplně první pardubickou stavbu. A režisér Juraj Herz bude samozřejmě osobně přítomen. Projekce v Automatických mlýnech začíná v 17.00 hodin. V případě velkého zájmu je možno přidat ještě další projekci večer.

Fotografie stažené v sekci Press na www.febiofest.cz označujte MFF Praha – Febiofest.

Zdroj: © Cinema Time, s.r.o.

www.facebook.com/FebiofestPardubice