Nová řada zámeckých vín nabízí dvě červená a jedno bílé…

Pardubice – Od loňského roku nabízí Východočeské muzeum v Pardubicích návštěvníkům originální suvenýr – víno exkluzivní řady Zámek Pardubice, inspirované osvícenou osobností sídelního pána Viléma z Pernštejna.  Do pokladny v Labské bráně zámku právě dorazily nové odrůdy – polosuché bílé víno s názvem Sub una ukrývá odrůdu Rulandské bílé, suché červené Sub utraque pak Rulandské modré a suché červené Fraterno zase Modrý Portugal.

„Kolekce vín, která připomíná filozofii a postoje jednoho s nejvýznamnějších šlechticů naší historie Viléma z Pernštejna, je elegantním a originálním dárkem z místa, které tak zásadně ovlivnil," řekl Roman Línek, první náměstek hejtmana Pardubického kraje, který je jedním z patronů vín.

„Vína v atraktivních lahvích zdobí etiketa vytvořená muzejní výtvarnicí Veronikou Doutlíkovou ve stylu dobového dřevořezu. Pro návštěvníky muzea a zámku jsou nejen netradičním suvenýrem, ale také připomínkou pernštejnské historie zámku," vysvětlil ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

Podle Viléma z Pernštejna (1438– 1521) byla víra otázkou vnitřního rozhodnutí člověka a svoboda víry měla být politicky zaručena. V dějinách vzácné soužití tří náboženských směrů, které na pardubickém panství panovalo za Viléma z Pernštejna, nás přivedlo na výběr názvů jednotlivých vín. Jednotlivé názvy jsou historicky inspirovány vírou katolickou – Sub una, kališnickou –  Sub utraque a také bratrskou – Fraterno," připomněl Libánek. Názvy vín a důvod jejich pojmenování vysvětluje popis na každé lahvi.

„Pro řadu Zámek Pardubice jsme opět vybrali velmi kvalitní vína. Tentokrát bylo rozhodování náročnější – nakonec jsme se rozhodli pro jedno polosuché bílé a dvě suchá červená," uvedl sommeliér Oldřich Bujnoch, který jednotlivá vína také květnatým vinařským jazykem popsal.

Sub una – Rulandské bílé – jakostní víno odrůdové – polosuché – 2016
Hrozny Rulandského bílého zrozeného ve vinicích Modrých hor dozrály do výtečné zralosti a vinaři z Kobylí stvořili pěkné svěží jiskrné víno světle zlaté barvy, svůdné vůně a plné v chuti s příjemným dotekem zbytkového cukru. Tato rulanda vytváří příjemného průvodce přátelských setkání či dotváří kulinářský zážitek se saláty, bílými masy a rybami jemné chuti.

Sub utraque – Rulandské modré – víno s přívlastkem pozdní sběr – suché – 2015

Rulanda modrá jest tradiční a domácí odrůda Modrých hor veškerenstvem milována. Výtečně vyzrálé hrozny daly vzniknout vínu světle cihlové barvy, rulandě modré typické, intenzívní vůni a vzácné dlouhé dochuti, jež provází božsky zralé hrozny. Jistě potěší každého znalce vín a bude skvělým doplňkem k jehněčímu, pečené kachně či husičce s karlovarským knedlíkem a červeným zelím.

Fraterno – Modrý Portugal – jakostní víno odrůdové – suché – 2016

Portugal modrý jest víno vyvolávající vzrušující pocity již samotným odrůdovým názvem. Tento portugal z pěkných poloh, modrým hroznům milým dal vzniknout hlubokému vínu v barvě, intenzívní vůni a široké v chuti. Mohutný portugal je vhodný k jídlům z hovězího masa či zvěřiny.

Vína Zámek Pardubice na vinařském festivalu

Ochutnat novou řadu vín Zámek Pardubice budou moci zájemci 24. a 25. srpna přímo na zámku na Pardubickém festivalu vína a Pardubické vinařské noci.

Zdroj a foto: Východočeské muzeum v Pardubicích