Nejlepší chléb v ČR vyhlášen na Dnech chleba v Pardubicích! Jubilejní ročník překonal dosavadní rekord…

Pardubice – Výsledky 25. ročníku národní soutěže Chléb roku vyhlásil Svaz pekařů a cukrářů v ČR u příležitosti konání Dnů chleba přímo v rámci velkých oslav a za účasti veřejnosti na pardubickém Pernštýnském náměstí. Zástupcům vítězných pekáren ocenění předal náměstek ministra zemědělství ČR Jindřich Fialka. Akt svěcení chleba – „Božího daru" celebroval kardinál Dominik Duka. Organizátorům se také podařilo pokořit stávající rekord – na jednom místě se soustředilo na 108 nejrůznějších druhů chleba.

Cílem letošní největší pekařské akce v Česku byla vedle ocenění nejlepších chlebů také popularizace „rodinného stříbra" – českého chleba i zviditelnění pekařského řemesla a osvěta veřejnosti.

O tom, že titul Chléb roku je pro české pekaře prestižní a pomáhá jim také s šířením dobrého jména pekařského řemesla u spotřebitelů svědčí fakt, že do letošního ročníku bylo přihlášeno rekordních 95 soutěžních vzorků chleba z celého Česka.

25. ročník národní soutěže Chléb roku Foto: Milan Chlubna
« z 18 »

Soutěžní chleby letos hodnotilo 20 certifikovaných komisařů – zkušených pekařských odborníků v nových kategoriích, které vychází ze současné výrobní praxe a spotřebitelských trendů na trhu. V propracovaném 100 bodovém schématu hodnocení komisaři posuzovali senzorické parametry chleba: vzhled, tvar a objem chleba, kůrku, střídku, vůni a zejména chuť, jež je při hodnocení nejdůležitější.

Vítězové národní soutěže Chléb roku 2019

  • Chléb roku 900 – 1 200 g: United Bakeries a.s., pekárna Praha
  • Chléb roku 500 – 800 g: Pekařství Křižák s.r.o.
  • Chléb bez hranic: Bartoňova pekárna s.r.o. (Nový Jičín)
  • Novinka roku: BEAS a.s.
  • Chléb mladých: United Bakeries a.s., pekárna Praha

Již podesáté byla strategickým partnerem akce společnost Tesco Stores ČR, která vítězné chleby zařadí do sortimentu své prodejní sítě a budou je tak moct zakoupit zákazníci napříč Českem.

Chléb je zázrak z mouky a vody, jeho výroba je královská pekařská disciplína a zároveň prestižní záležitost pro každého pekaře. Věřím, že letošní národní soutěž Chléb roku přispěla k udržení vysoké kvality českého chleba, jeho propagaci mezi veřejností a k renesanci spotřeby této ‚superpotraviny' minulosti i 21. století," za organizátory Ing. Jaromír Dřízal, výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů v ČR.

Nejlepší chléb v ČR vyhlášen na Dnech chleba v Pardubicích!
« z 4 »

U příležitosti 25. ročníku soutěže se na pardubickém Pernštýnském náměstí konala slavnost s názvem Pekařský den, jež se otevřela široké veřejnosti a které se účastnilo přes 500 pekařských profesionálů. S cílem popularizovat chléb a pekařské řemeslo obecně tak mohli návštěvníci ochutnat desítky rozmanitých druhů chleba a pečiva, na vlastní oči shlédnout provoz unikátní vojenské polní pekárny a užít si bohatý doprovodný program. Jeho součástí byl i pokus o překonání stávajícího české rekordu v počtu různých druhů chleba ne jednom místě. Ten se organizátorům podařilo překonat, když shromáždili 108 vzorků chleba.  

Odborný seminář „Trendy ve výrobě a spotřebě chleba v 21. století", jež byl součástí akce, finančně podpořilo Ministerstvo zemědělství ČR.


Svaz pekařů a cukrářů v České republice, z. s., je významné potravinářské profesní sdružení, které hájí zájmy a podporuje činnost firem podnikajících v pekařském a cukrářském oboru. V současné době sdružuje 125 členů – pekáren a cukráren, dodavatelů strojního zařízení, surovin a služeb pro tyto obory a potravinářských škol. Více informací na www.svazpekaru.cz. Podrobné informace o fenoménu „chléb" naleznete na chlebovém portálu www.chlebnasvezdejsi.cz.

Zdroj a foto: Svaz pekařů a cukrářů v České republice
Foto první galerie: Milan Chlubna – Pardubice ŽIVĚ