Nad Chrudimí opět bdí Anděl splněných přání…

Chrudim – Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi má opět po roce svého okřídleného strážce. Na arkádách Mydlářovského domu se až do Tří králů usadil anděl, který nejenže bdí nad všemi lidmi dobré vůle, ale je schopen jim vyplnit i jejich tajná přání. 

Stalo se již tradicí, že začátek Adventu zvěstuje v Chrudimi vedle rozsvíceného vánočního stromu i postava anděla shlížejícího na kolemjdoucí z arkád renesančního Mydlářovského domu, historického sídla Muzea loutkářských kultur v Chrudimi. Stylizovaný loutkový anděl dotváří vánoční atmosféru a každoročně přináší symbolické světlo a naději všem lidem s otevřeným srdcem. A stejně jako v uplynulých letech je připravený na svých perutích do nového roku odnést a vyplnit i ta nejtajnější přání. Stačí jen napsat svoje přání na papír a vhodit jej do schránky připevněné u vchodu do Muzea loutkářských kultur. Pokud jste zdaleka nebo se k nám nedostanete, můžete stejně jako v loňském roce využít služeb Facebooku, kde je možné se s andělem spřátelit (pro tyto účely se jmenuje Anděl Přání) a svoje přání mu napsat do zpráv.

Muzeu loutkářských kultur se skutečně jedno z nejtajnějších přání vyplnilo v tomto roce. Podařilo se nám, i přes globální koronavirovou uzávěru, realizovat ve spolupráci s Českými centry velkou reprezentativní výstavu českých loutek v korejském Soulu. Skutečnost, že výstava takového rozsahu vznikla v podstatě „na dálku", kdy se její podoba, včetně instalace loutek, řešila výhradně online během stovek hodin konferenčních hovorů mezi Chrudimí a Soulem, považujeme za více než malý zázrak. Navíc výstava Tajemství dřevěné loutky sklidila v Historickém muzeu města Soulu obrovský úspěch a otevřela nám dveře pro podobné projekty v dalších zemích. Velkým poučení z celé anabáze kolem korejské výstavy je pro nás toto: pokud máte kolem sebe dobré lidi, na které se můžete spolehnout, neztrácejte naději a nevzdávejte se. Ať to v novém roce platí i pro Vás. 

Slibujeme, že všechna přání andělovi doručíme s mnoha přímluvami tak, aby se vše vyplnilo!

Autor: Břetislav Oliva
Zdroj a foto: Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi