Na Svojanově oslaví den dětí ve velkém

Svitavsko – Správa hradu Svojanov nezapomíná ani na nejmenší návštěvníky. Na den dětí nachystala setkání s pohádkovými bytostmi. Zvaní jsou samozřejmě všichni, kdo mají rádi pohádky. Ty se budou hrát i v hradní galerii.

Výletníci se o víkendu 1. a 2. června 2024 budou na prohlídkových trasách potkávat se známými pohádkovými postavami. Určitě nebude chybět princezna, sem tam se objeví snad i nějaký šašek, čarodějnice, nebo třeba loupežníci. Setkání s pohádkovými postavami budou už tradičně interaktivní. Účastníci budou vtažení do děje. Na tyto speciální prohlídky není nutné se předem objednávat. Budou vycházet v poměrně krátkých intervalech. Zájemci získají informace na e-mailu info@svojanov.cz nebo na telefonním čísle 461 744 124

Také galerie svojanovského předhradí ožije. V současné době je zde instalovaná unikátní expozice s loutkovými divadélky, a tak dětský den musí být stylový i tam. Své louky rozpohybují majitelé divadélek, známí  loutkoherci Libuška a Roman Bedřich Bauerovi z Josefova. Pohádku O prasátku mohou vidět výletníci v sobotu 1. června v 15.30, v neděli pak v 11 a ve 14 hodin. Expozice loutkových divadélek je na Svojanově k vidění po celou turistickou sezónu.

Vezměte děti, nebo se přijeďte na Svojanov podívat sami! Hrad má v červnu brány dokořán od 9 do 17 hodin, a to každý den včetně pondělí.


Hrad Svojanov byl založený kolem roku 1224 jako královské věnné sídlo. Od roku 1910 je v majetku města Polička. Patří k nejoblíbenějším památkám nejen v Pardubickém kraji. Vloni se cestu na hrad našlo bez mála
60 tisíc turistů.  

Někdejší královské sídlo nabízí tři prohlídkové okruhy, z toho dva s odborným výkladem.
Na okruhu A se zájemci o historii podívají do hradního paláce. Seznámí se s tím, jak se na Svojanově žilo v 19. století za posledního soukromého majitele. Čekají na ně zařízené pokoje, salonky, jídelna či kuchyně, které jsou doplněné i dobovými oděvy a obuví. Na tomto okruhu je rovněž vystavená unikátní replika pohřební koruny Přemysla Otakara II.
Okruh B je středověký. Turisté nahlédnou do nejstarších částí hradu ze 13. století. V mučírně je zamrazí při výkladu o tortuře, která byla běžnou součástí někdejších soudních procesů. V domě zbrojnošů si připomenou, jak na hradě žila hradní posádka. Na tomto okruhu je také instalovaná expozice s marionetami představujícími osoby, které na hradě skutečně žily. Průvodci vypráví jejich příběhy a legendy o nich.
Ti, kteří si chtějí jen odpočinout, mohou zvolit okruh C. Venkovní hradní areál zavede návštěvníky do unikátní gotické zahrady, na nádvoří, na hradby, do zříceniny renesančního paláce, či na vyhlídky. Součástí této trasy je také možný výstup na šestadvacet metrů vysokou hlásku, odkud se otevírá nádherný výhled do kraje.  Návštěvníkům je k dispozici také hradní restaurace s venkovní terasou a hradní penzion s dobově zařízenými pokoji. Hrad je pro veřejnost otevřený od začátku března do poloviny prosince.

Více informací na naleznete na: www.svojanov.cz a www.facebook.com/svojanovcz/

Autor: Květa Korbářová
Zdroj a foto: Hrad Svojanov