MLS Pardubického kraje ovládl nováček soutěže z Květné…

Chroustovice – Slavnostním vyhlášením na chroustovickém zámku vyvrcholil třináctý ročník soutěže MLS Pardubického kraje. Z celkem 130 produktů od 32 regionálních výrobců vybírala pětičlenná porota ty nejchutnější.

„Stejně jako v minulých letech jsme hledali nejlepší výrobky ve čtyřech kategoriích, a to Mlýnské a pekárenské a cukrářské výrobky, Mléko a mléčné výrobky, Maso a masné výrobky a Výrobky z medu a ostatní. Je dobrou zprávou, že jsme mohli uděliti ocenění novým účastníkům soutěže," sdělil Václav Kroutil, radní odpovědný za zemědělství, životní prostředí a rozvoj venkova.  

Největší zastoupení výrobků bylo v kategorii Mléko a mléčné výrobky. Kromě množství ocenila porota také velmi dobrou kvalitu. Nejlépe hodnocen byl zrající sýr z Květné Zahrady z.ú., který byl hodnocen jako výrobek velmi vysoké kvality. Nováčkovi v soutěži se podařilo zaujmout i kozím sýrem.

„Ocenění si velmi vážíme. O to více je pro nás cennější, že po patnácti letech budování sociálního podniku a šesti letech fungování sýrárny se nám daří vyrábět výrobky, které snesou srovnání s těmi nejlepšími v regionu. Pochválit musím také kolegyně, které po první sezoně fungování nového provozu na zpracování ovoce dokázaly vyrobit povidla velmi dobré chutě," sdělil ředitel Květné Zahrady Ferdinand Raditsch.

Další kategorie ovládly kvasový bochník s vařeným žitem z firmy Naše DOBRÁ pekárna, Diamond Muscle – špička z plece z firmy Josef Morávek a švestková povidla z Květné Zahrady z.ú.

objev roku
« z 8 »

„Velice mne potěšila kvalita výrobků, které usilovaly o titul MLS Pardubického kraje. Těší mne, že tato soutěž přitahuje nové výrobce, kteří přicházejí s inovacemi. Byl bych rád, aby si i spotřebitelé uvědomili, jak dlouhá cesta vede od zrnka obilí ke chlebu nebo kolik práce vyžaduje přeměna mléka na lahodný sýr. Važme si proto všech, kteří produkují potraviny a zejména těch z našeho regionu," dodal Václav Kroutil.

Novinkou letošního ročníku bude vytvoření webových stránek mlspardubickehokraje.cz, kde budou všechny oceněné výrobky prezentovány. Dále bude vydán katalog všech oceněných výrobků.

Nejbližší příležitostí, kdy může veřejnosti nové MLSy Pardubického kraje ochutnat a zakoupit, bude Den Pardubického kraje, který se uskuteční 31. května na Pernštýnském a Komenského náměstí v Pardubicích. Následně potom o víkendu 15. a 16. června mohou lidé oceněné výrobce s jejich potravinami potkat na Beko Fresh festivalu na pardubickém dostihovém závodišti. Další ochutnávka s možností hodnocení výrobků z MLSu Pardubického kraje bude 24. srpna. v rámci výstavy Koně v akci na pardubickém závodišti. MLS Pardubického kraje pořádá Agrovenkov o.p.s ve spolupráci s Pardubickým krajem. Milovníci dobrého jídla se mohou na regionální potraviny těšit i na Krajských dožínkách, které e uskuteční 2. září na Pernštýnském náměstí v Pardubicích.

Titul „Objev roku" získalo šest producentů, kteří se do soutěže přihlásili poprvé: Veselka Litomyšl s.r.o., Fit, zdraví, výživa® Jana Kolrusová, Bc. Marek Mandík, Květná Zahrada z.ú., Ivana Bakrlíková a Monika Pavlisová.

Zdroj a foto: Pardubický kraj