Majáles nabídl dva dny plné zábavy. Zazářili Leoš Mareš, Chinaski, Mirai i Vypsaná fiXa

Pardubice – Festivalová sezona ve městě perníku byla úspěšně zahájena. Majáles Pardubice 2023 přinesl rekordní počet účinkujících – 28 kapel a 22 diskžokejů. Dva dny plné zábavy na třech pódiích nabídly na louce u pardubického koupaliště Cihelna opravdu pestrou podívanou.

Největší studentský mejdan 

„Vítejte na největším studentském mejdanu v Pardubicích v roce 2023," pozdravila skupina Mirai ty, pro které celá akce byla určena především. „Cítím ale, že tu nejsou jenom studenti," usmíval se Mirai Navrátil, zpěvák oblíbené kapely, která byla jednou z hvězd pátečního programu.

Radost z vystoupení před domácím publikem měla skupina Vypsaná fiXa. „Bylo nám s vámi dobře," vzkázala na konci hraní Vypsaná fiXa ústy svého lídra, zpěváka Michala Maredy.

Přímo nadšený z atmosféry byl šoumen Leoš Mareš. „Šlo o moje jediné letošní vystoupení na majálesech," svěřil se známý bavič, jehož potěšilo, kolik návštěvníků sledovalo jeho show. Ty pak vyzýval k různým akcím. „Obejměte se! Je jedno, jestli ten, kdo stojí vedle vás, je z Hradce nebo Sparťan. Je to taky člověk," vtipkoval Leoš Mareš. 

Festivalové premiéry pro Marpa i Annu K.

Jedním z vrcholů sobotního festivalového menu bylo energií nabité vystoupení kapely Chinaski. Ta si připravila celou řadu oblíbených hitů, které nechala zpívat i diváky. „Zpívali jste krásně. Možná líp než my," usmíval se frontman Michal Malátný.

Na svůj první letošní koncert pod širým nebem se hodně těšila Anna K. „Ale bolí mě záda. Proto od vás potřebuju trochu víc energie než jindy. Extrémně hodně," zdůraznila Anna K. „Myslím, že to půjde. Usmíváte se a jste i hezky opálení," prohlížela si diváky Anna K. „A já vydržím všechno," dodala a rozehrála povedený „set", po němž nezapomněla obecenstvu poděkovat. „Díky, že chodíte na živou hudbu," zdůraznila.

Letošní festivalovou premiéru zažil i Marpo, který do Pardubic přijel s Troublegangem. „Jsem rád, že to bylo právě v Pardubicích. Přesně před 10 lety jsme tu v tehdejším klubu Hobé začínali první turné," zavzpomínal Marpo.  

Sympatie k městu perníku neskrýval ani frontman Sto zvířat Jan Kalina. „Mám to tady rád. Asi se tu ožením a dva dny zde zůstanu," žertoval dobře naladěný lídr Sto zvířat. 

Své příznivce v sobotu potěšily i kapely Wohnout, Ready Kirken, Skyline či Lunetic nebo třeba David Koller.  

„Mluvíme sprostě, pijeme alkohol a bereme drogy" 

Lehkou kontroverzi vzbudilo odpolední vystoupení skupiny Elektrïck Mann, čehož si byli vědomi i sami její členové. „Někdo se směje, někdo kouká s otevřenou pusou, někdo se dívá na holku, jestli spolu radši nepůjdou do lesíka," komentovali reakce publika. „Mluvíme sprostě, pijeme alkohol a bereme drogy," potvrdila hudební partička z Valašského Meziříčí, která svou tvorbu označuje jako alkorap.

Autor: Tomáš Dvořák – Pardubice ŽIVĚ
Foto: Majáles Pardubice / Tomáš Šnírer