Listopad bude patřit barvám!

Pardubice – Městský výstavní prostor Mázhaus připravuje pro návštěvníky na každý měsíc novou výstavu a výjimkou nebude ani listopad. Říjnové fotografie vystřídají barevné abstraktní obrazy Václava Sádovského, rodáka z Vysočiny, který část svého tvůrčího života prožil na Mělnicku.

Výstava nese podtitul „Maluji tak, jak cítím". Zavítejte v listopadu do Mázhausu a nechte se unést či inspirovat barvami, které autor považuje za hlavní prostředek k vyjádření emocí. Pana Sádovského od mládí výtvarné umění přitahovalo, inspiraci hledal u velikánů výtvarného světa, jak z Čech, tak zahraničí. Absolvoval také tříletý kurz figurální kresby u Františka Nedvěda v Praze. Z autorových obrazů vyzařují především barvy a každý obraz je pro něho novou výzvou. Sám autor o své tvorbě říká: „Mé obrazy jsou vyjádřením přirozené radosti z krásy, která nás obklopuje, a kterou ve chvatu každodenních starostí mnohdy neprávem opomíjíme." Do Mázhausu jsou opět srdečně zváni všichni milovníci výstav.

Výstava s názvem „Obrazy Václava Sádovského" bude k vidění do 30. listopadu.

www.mazhauspardubice.cz


SLOVO O AUTOROVI

Václav Sádovský se narodil v roce 1947 ve Svratcena Vysočině. Větší část svého tvůrčího života prožilna Mělnicku. Je členem mělnické výtvarné skupiny Skoba. Toto sdružení výtvarníků pořádá společné výstavy více jak 30 let v blízkém i vzdáleném okolí.

Od mládí jej přitahovalo výtvarné umění. Inspiroval se tvorbou Vincenta van Gogha, Paula Gauguina, PablaPicassa, ale i českých výtvarníků Josefa Čapka a Bohumila Kubišty. Absolvoval tříletý kurz figurální kresbyu Františka Nedvěda v Praze jako přípravu na studia Akademie výtvarných umění v Praze. Život jej všaknavedl jiným směrem, a tak nakonec absolvoval studia na ČVUT v Praze.

Z jeho obrazů vyzařují především barvy. Jejich kouzlo na něho působí již od raného věku –a je tomu tak dodnes. Obrazy jsou plné barev, které jakoby zasouvají do pozadí vlastní námět. K vyjádření svých pocitů používá uvolněnou formu. Ta se v náznacích promítá do přírodních či figurální motivů. Každý obraz je pro autora novou výzvou, hledá stále nové výrazové prostředky. Snaží se o originální pojetí každého tématu.

Ke své tvorbě autor říká: „Maluji tak, jak cítím. Snažím se ztvárnit motiv v jeho bezprostřednosti, vyjádřit jej výraznými konturami a harmonickou barevností. Nechci diváka nutit k meditacím o duchovním rozměru – ani mu neslibuji proniknutí do podstaty světa. Mé obrazy jsou vyjádřením přirozené radosti z krásy, která nás obklopuje, a kterou ve chvatu každodenních starostí mnohdy neprávem opomíjíme. Barva je mým hlavní prostředkem k vyjádření emocí. Barva velmi ovlivňuje mé vnímání obrazu a je lhostejné zda jde o krajinu či postavy. Je až neuvěřitelné, jak malá změna barevnosti změní povahu děje. Tvar zavazuje k vnímání konkrétna – zato barva nás zavádí do vlastních představ a snů. Barva je abstraktní prvek."

Zdroj a foto: Turistické informační centrum Pardubice