Kunětická hora už není zříceninou, nové tabule budou zvát na hrad…

Pardubice – Na jedné z nejvýraznějších národních kulturních památek Pardubického kraje, na hradu Kunětická hora, jednal 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek s kastelánem Milošem Jirouškem o současných i připravovaných rekonstrukcích areálu i o marketingové propagaci památky. Dohodli se na změně textu na hnědé silniční značce (IS 23), která upozorňuje na turistické cíle. Místo zříceniny bude zvát na Hrad Kunětická hora.

Dosavadní značka s nápisem Zřícenina hradu Kunětická hora neznalé turisty mate," říká Roman Línek a pokračuje: „Vychází z názvu, pod kterým byl hrad zapsán mezi národní kulturní památky v roce 2001. Zároveň je ale v Ústředním seznamu památek zapsán jako Hrad Kunětická hora. Proto nám z evidence a dokumentace památek Národního památkového ústavu povolili používat na značkách tento název. Rádi bychom tedy několik dosavadních značek vyměnili a prověřili možnost, zda bychom mohli umístit ještě několik dalších u hlavních tahů ke krajskému městu. U nás v kraji je dnes například máme ještě k Zámku Pardubice, k Národnímu hřebčínu Kladruby nad Labem a chystáme je nyní i k Městské památkové rezervaci Pardubice."

Kastelán Miloš Jiroušek, který se o hrad Kunětická hora už od roku 1993 stará, sleduje už 26 let jeho proměny. „Některé pokroky nejsou na první pohled vidět, ale přesto jsou velmi důležité. Na hradě už máme veškeré sítě, kanalizaci, pitnou vodu i čističku odpadních vod. Mnoho úprav jsme udělali v paláci, pro správu hradu je do historických zdí vložená nenápadná novostavba jako dům v domě. Opravena byla kaple sv. Kateřiny Alexandrijské, upravují se svahy čedičové hory i její okolí, trávu spásají ovce a kozy."

Kunětická hora už není zříceninou, nové tabule budou zvát na hrad
« z 9 »

Nejradikálnější úpravy ale památku teprve čekají. V současné době tu za provozu probíhá první etapa rekonstrukce hradního areálu za 75 milionů korun. Z velké části je hrazena z evropského programu ITI pro Hradecko-pardubickou aglomeraci. Týká se části, kterou za 1. republiky zvelebil pardubický Musejní spolek podle plánů architekta Dušana Jurkoviče a kde bývala i vyhlášená restaurace. Vzniknou tu nové výstavní prostory k historii hradu a věnované Dušanu Jurkovičovi a prvorepublikový vzhled se vrátí i dřevostavbě pro občerstvení a krásnou vyhlídkovou terasu. Celý projekt je naplánovaný až do roku 2021, ale jeho část bude zřejmě hotova už dříve.

„V tuto chvíli máme už projektovou dokumentaci a stavební povolení na druhou etapu, kterou chceme přihlásit do další výzvy programu ITI. Bude se týkat především paláce hradu. Tam chceme dosavadní sály v jižním křídle očistit od omítek a nánosů ze 70. let a potom nově využít severní křídlo pro víceúčelový prostor pro divadelní představení či výstavy," uvádí Miloš Jiroušek. Budoucí velký sál je sice pod střechou, ale s velkými otevřenými okenními otvory, které musí v této podobě podle památkářů zůstat. Jeho provoz tedy bude odvislý od příznivých povětrnostních podmínek. V rámci této rekonstrukce by se mělo opravit i hygienické zázemí v podhradí, v blízkosti amfiteátru.

„Kunětická hora je stejně jako Zámek Pardubice nerozlučně spojena s rodem Pernštejnů. Za Viléma a jeho synů Vojtěcha a Jana došlo v letech 1491 až 1548 k největší přestavbě hradu.  Za dva roky uplyne 500 let od smrti Viléma z Pernštejna. V té době už bude hotová Pernštejnská expozice v Pardubicích a nabízí se i možnost spolupráce s Kunětickou horou," dodává Roman Línek.

Zdroj a foto: Pardubický kraj