Krychlič u nebeských bran…

Pardubice – V sobotu zemřel Václav Kulhánek, legendární postava Pardubic.

Přes půl století patřil neodmyslitelně k městu a stal se jednou z jeho legendárních postav, i když jen málokomu se podařilo nahlédnout do jeho duše. Václav Kulhánek alias Krychlič zemřel v sobotu 27. března ve svém domě v Nemošicích. O svém věku, stejně jako o řadě jiných věcí, nerad hovořil, ale nebudeme asi daleko od pravdy, když uvedeme, že mu bylo kolem osmdesáti. Dlouhá léta však vypadal stále stejně a jako by nestárnul… Krychliče bylo lze spatřit na pardubickém nádraží, na bicyklu v ulicích města, ale také na filmovém plátně.

Se stal bezesporu nejvýraznější tváří dokumentárního filmu Jana Chicago Nováka „PIVO A PARDUBICE". Filmové variace na dvě daná témata: "vaše první pivo" a "co vás napadne, když se řekne Pardubice"? Na otázky v něm reagovali lidé ze všech možných oborů a vrstev pardubické společnosti, snímaných v jejich vlastním prostředí, a montáž jejich odpovědí se tak stala mozaikovým portrétem Pardubic v roce 2015. Česko-americký spisovatel, režisér, scenárista a dramatik natočil rozhovory se sportovními legendami i bezdomovci, alkoholiky i workoholiky, politiky i Romy, sládky i cizinci, kteří v Pardubicích žijí.

PLK Pivo a Pardubice 2015 01
« z 13 »

Dokumentární film Pivo a Pardubice

Obsazení dokumentu bylo dílem náhodné a dílem kalkulující. Filmař se rozhodl postihnout veškeré lidské bohatství současných Pardubic a přitom se neuzavírat žádným dalším, plodným podnětům. Velkou část svých hrdinů prostě oslovil na ulici, protože se mu zdáli zajímaví. Málokdy ho zklamali. Natáčelo se po celých Pardubicích, od pivovaru po zámecké nádvoří a přes hospodu Vatikán po bar Nora.

Režie: Jan Chicago Novák
Kamera: Bohdan Zaječenko
Produkce: Ing.Leoš Kvapil, Jan Motyčka

Zdroj a foto: Jan Motyčka – Pardubické letní kino