Krajská galerie nakoupila díla za tři miliony korun…

Pardubice – Pardubický kraj od roku 2017 umožňuje Východočeské galerii významně rozšiřovat její sbírky. Zřídil pravidelný akviziční příspěvek, díky kterému může galerie spolufinancovat i státní dotace a postupně doplňovat mezery ve sbírkách. Rok 2018 byl z tohoto pohledu mimořádně úspěšný. Východočeská galerie rozšířila sbírky celkem o 21 děl za téměř tři miliony korun.

„Úlohou našich profesionálních kulturních institucí není jen péče o současné sbírky, ale také jejich další budování, jako svědectví o dnešní době pro příští generace. Rozšiřujeme tím společný majetek Pardubického kraje i naše kulturní bohatství," řekl Roman Línek, 1. náměstek hejtmana pro majetek, investice a kulturu s tím, že Pardubický kraj investoval v loňském roce do nákupu děl opět jeden milion korun a galerii se k tomu podařilo získat ve výběrovém řízení Ministerstva kultury 1,7 milionu korun. Další tři díla získala galerie darem.

„Při výběru děl jsme se soustředili na zaplnění citelné mezery v některých generačních celcích a na doplnění zastoupení výjimečných individualit," uvedla ředitelka Východočeské galerie Hana Řeháková.  Výběr již probíhal s ohledem na přípravu expozic do nových prostor galerie ve Winternitzových mlýnech. Sbírky galerie se obohatily o díla klasiků s vazbou na pardubický region a o práce výtvarníků střední a mladší generace. Starší generaci tvůrců zastupují dvě rozměrná figurální díla sochařky Ludmily Seefried-Matějkové, rodačky z nedalekého Heřmanova Městce, nebo skelet z bambusových špejlí, dílo již zesnulého Františka Kyncla, pardubického rodáka a jednoho z předních stoupenců konstruktivních tendencí, který stejně jako Ludmila Seefried-Matějková strávil část tvůrčího života v exilu.

František Kyncl
« z 3 »

Tři plátna zakoupila galerie od malíře Daniela Balabána, jehož dílo představila ve výstavním projektu Tanec života a dvě malby získala od Petra Nikla, výtvarníka, hudebníka, ilustrátora a jednoho ze zakládajících členů legendární skupiny Tvrdohlaví. Střední generaci výtvarníků reprezentují tři díla Jana Šerých a plastika Roberta Palúcha. Z výstavy nejmladší krajinářské generace Rozbřesk byly do sbírky vybrány a zakoupeny tři grafiky mladých autorek – dva lepty absolventky pražské Akademie Lenky Falušiové a sítotisk Alpy studentky AVU Aleny Kožené, která za toto dílo obdržela letos ocenění Grafika roku. Galerii daroval své dílo známy pardubický umělec Josef Procházka.

Akviziční politika se soustřeďuje jak na díla prověřených osobností, tak i na díla experimentální povahy od umělců nejmladší generace. „Uměním je rozpoznat jejich kvalitu s určitým předvídavým rozhledem. Vzhledem k tomu, že naše nákupní komise je složená z renomovaných odborníků z celé České republiky, věřím, že stejně jako v minulosti bude výběr nových děl dostatečně zhodnocen jejich trvalou kvalitou i rostoucí odhadní cenou v budoucích letech," dodal Roman Línek.

Sbírkový fond Východočeské galerie v Pardubicích patří v rámci České republiky mezi významné kolekce výtvarného umění. O tom svědčí i široká spolupráce na výstavních a badatelských projektech, do které je galerie zapojená, a to jak na úrovni regionálních a státních sbírek, tak i ve spolupráci se zahraničními institucemi. Častá frekvence zápůjček klíčových souborů sbírky vypovídá o jejich mimořádné kvalitě a nezastupitelnosti v kontextu českého umění 19. – 21. století.

Zdroj a foto: Pardubický kraj