Kraj vybral projektanta na vybudování železničního muzea v Dolní Lipce

Orlickoústecko – Rada Pardubického kraje na svém pondělním jednání schválila výběr zpracovatele projektové dokumentace pro vybudování železničního muzea v Dolní Lipce. Tento záměr, jehož předpokládaná hodnota činí 62 milionů korun, by chtěl kraj uplatnit v rámci operačního programu INTERREG Česko – Polsko.

„Postupnými kroky pokračujeme v přípravě na vybudování železničního muzea v prostorách depa v železniční stanici Dolní Lipka. Projekt zahrnuje rekonstrukci stávajících historických budov, opravu a doplnění kolejového komplexu, obnovu původní točny a vybudování nové točny, která je důležitá pro umístění exponátů parních lokomotiv na celé centrální ploše muzea. Součástí projektu je také výstavba vstupního objekt se zázemím pro návštěvníky a přístřešku pro lokomotivy. Předpokládané náklady stavební části činí 62 milionů korun včetně daně," řekl hejtman Martin Netolický. V současné době máme budovy pronajaty od Správy železnic a Českých drah. Tyto objekty jsou postupně vykupovány, tak abychom celý areál získali do svého vlastnictví. Provozovatelem muzea by pak mělo být Muzeum starých strojů a technologií v Žamberku, které pro nás zároveň zajišťuje úspěšné letní jízdy parních vlaků. Jedná se o obdobný režim, který již několik let funguje na tvrzi Bouda," vysvětlil hejtman.

Projektová dokumentace by měla být hotová na jaře příštího roku. „Podle zadávacích podmínek je termín na zpracování projektové dokumentace stanoven na 180 dní od vstupu smlouvy o dílo v účinnost. Z toho plyne, že projektová dokumentace by mohla být v ideálním případě hotová v březnu 2023," řekl náměstek hejtmana pro oblast investic Roman Línek.

Část projektu by měla pokrýt evropská dotace. „Od samého počátku připravujeme projekt pro čerpání evropských fondů v rámci operačního programu INTERREG Česko – Polsko. Naším partnerským projektem je muzeum ve městě Dzierżoniów. Předpokládáme, že informaci o tom, zda jsme s tímto projektem uspěli, bychom měli obdržet koncem roku 2023," řekl krajský radní pro regionální rozvoj a evropské fondy Ladislav Valtr.

Autor: Mgr. Dominik Barták
Zdroj a foto: Pardubický kraj