Kraj připravuje dokončení úpravy průtahu Kláštercem nad Orlicí

Orlickoústecko – Na jednání se starostkou Klášterce nad Orlicí Lenkou Ševčíkovou dorazil v úterý hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Řeč byla především o dokončené první etapě modernizace silnice III/31218 v úseku, kde obec v minulosti realizovala kanalizaci.

„Po dohodě s vedením ovce jsme zrekonstruovali úsek silnice od kraje obce směrem od Žamberka až po křižovatku se silnicí III/3112 u mostu přes Divokou Orlici. Jedná se o úsek v délce necelých 1,3 kilometru. Součástí prací bylo kromě výměny povrchu také nové odvodnění a opěrné zdi. Rekonstrukce vyšla na necelých 30 milionů bez daně a byla s ohledem na zajištění obslužnosti obce rozdělena do dvou fází," uvedl hejtman s tím, že záměrem je pokračovat druhou etapou rekonstrukce. 

„Naším původním záměrem bylo získat finanční prostředky z česko-polského příhraničního operačního programu, což však nebylo možné, a tak budeme rekonstrukce realizovat z vlastních zdrojů. V tuto chvíli je předpokládaná hodnota druhé etapy necelých 29 milionů korun, s tím, že momentálně probíhá stavební řízení a uděláme maximum proto, abychom začali s realizací pokud možno ještě letos," uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, který starostku Lenku Ševčíkovou seznámil s dalšími připravovanými krajskými investicemi do silnic v širším okolí.

První zmínka o Klášterci, původním jménem Orlitz a Orlička, je zaznamenán v bule papeže Bonifáce VIII. z prosince 1295. Jména Orlík a Orlička se vyskytují ještě ve veřejných listinách roku 1395. Přejmenování na Klášterec je patrné ze spisu Bienerberkt. Obec má v současné době téměř 900 obyvatel včetně přidružených částí Zbudov, Jedlina, Lhotka, Čihák.

Autor: Mgr. Dominik Barták
Zdroj a foto: Pardubický kraj