Kraj navrhuje změnu zákona. Ten by měl regionům přinést 500 korun na obyvatele jako kompenzaci za propad příjmů…

Pardubice – Zastupitelstvo Pardubického kraje na svém úterním jednání schválilo zákonodárnou iniciativu, která by měla všem krajům přinést jednorázový nenávratný příspěvek ve výši 500 korun na obyvatele kraje.

V případě přijetí návrhu zákona se pro Pardubický kraj jedná o 261 milionů korun, zatímco propad daňových příjmů je v tuto chvíli 900 milionů korun. Z celkového počtu 39 přítomných zastupitelů hlasovalo pro návrh 29 zastupitelů, proti byli čtyři zastupitelé, zbytek se zdržel hlasování.

„V polovině června byl schválen návrh, aby každá obec dostala jako kompenzaci 1200 korun na občana ze státního rozpočtu jako kompenzaci za bonus pro OSVČ, který byl hrazen z rozpočtového určení daní. To je rozhodně úspěch. Bohužel krajů se toto rozhodnutí netýkalo, a to především z toho důvodu, že nepanovala shoda v rámci Asociace krajů. Jsem přesvědčen, že je nutné neustále připomínat, že kraje se na kompenzačních bonusech podílejí také a měly by dostat alespoň dílčí příspěvek. Myslím si, že částka 500 korun na obyvatele by mohla alespoň částečně pomoci při udržení hospodaření krajů. Musíme si uvědomit, že v našem kraji se pohybujeme na rozdílu přibližně 900 milionů korun oproti predikci Ministerstva financí," uvedl hejtman Martin Netolický. 

„Kraje by měly být jednoznačně stavěny na stejnou úroveň jako města a obce. Pevně věřím, že po krajských volbách budou nové krajské samosprávy s novým a silným mandátem a budou tlačit na stát, aby krajům kompenzaci přisoudil. Jsem rád, že v tuto chvíli máme oporu v Senátu, který vyrovnání pro kraje dlouhodobě prosazuje," doplnil hejtman Netolický

Zdroj a foto: Pardubický kraj