Kraj letos vyčlenil pro jednotky IZS 25 milionů. Zájem o dobrovolné hasiče mezi mladými stoupá…

Zástupci všech okresních sdružení dobrovolných hasičů v Pardubickém kraji se setkali v pátek večer v Rokytnu nedaleko Holic. Za přítomnosti hejtmana Martina Netolického, senátorů Petra Šilara a Miroslava Antla a krajského starosty a zastupitele Josefa Bidmona prezentovaly jednotlivé okresy svoji činnost v loňském roce a plány na rok 2018. Důležitou zprávou je nárůst aktivit v rámci práce s mládeží, a to nejen v oblasti požárního sportu, ale i různých preventivních akcí. Velmi aktivní jsou v regionu také zasloužilí hasiči a hasičští historici.

„Pro letošní rok se dostáváme na souhrnnou podporu složek integrovaného záchranného systému na částku 25 milionů korun, což je dle mého názoru jedna z největších krajských podpor, pokud zohledníme velikost jednotlivých regionů. Jsem také rád, že se nám postupně podařilo dostat vybavení dobrovolných hasičů na takovou úroveň, že již obce nežádají o příspěvky na repasované automobily, ale postupně se posouváme více do hloubky na výstroj a výzbroj, což samozřejmě ulehčí obecním rozpočtům,"uvedl hejtman Martin Netolický. „I v letošním roce jsme vyhlásili dotační titul, který slouží jako podpora hasičům, obcím a dalším složkám, které pořádají různé akce jako požární soutěže, vzdělávací a výchovné aktivity či různé výroční akce. Celý systém se nám podařilo zpřehlednit, protože do minulého roku chodily jednotlivé žádosti průběžně a bylo velmi obtížné porovnat jejich parametry. Celková částka, kterou rozdělíme, činí jeden milion korun," sdělil hejtman Martin Netolický.

Jednou z pozitivních zpráv, na které se shodují starostové všech okresů, je, že narůstá počet mladých mezi dobrovolnými hasiči, což je důkazem, že požární sport má na venkově společně s fotbalem dlouholetou tradici. „Důkazem nárůstu popularity požárního sportu je fakt, že nejlepším sportovcem okresu Chrudim se stal dobrovolný hasič Martin Lidmila, člen Sboru dobrovolných hasičů Zbožnov, který je bronzovým medailistou z mistrovství světa v požárním sportu v tureckém Izmiru," uvedl starosta krajského sdružení Josef Bidmon. Martin Lidmila se zúčastnil také hasičské olympiády ve Villachu, je držitelem rekordu ve štafetě 4x100m s překážkami a získal druhé místo v Českém poháru 2017. Je mistrem republiky v požárním sportu s SDH Zbožnov a bronzovým medailistou v běhu na 100 m jednotlivců.

Zdroj: Pardubický kraj
Foto: ilustrační redakce Pardubice ŽIVĚ (Retroměstečko 2017)