Kraj chce podpořit začlenění skialpů do lyžařských kurzů

Orlickoústecko – Jednou z lyžařských disciplín, které v posledních letech zažívají velký rozmach, je skialpinismus. Nezkušení lyžaři však často neznají jeho základní pravidla a chodí až za hranu rizika. O začlenění této disciplíny do lyžařských kurzů a vzdělávání pedagogů jednal v Letohradě za přítomnosti starosty města a senátora Petra Fialy hejtman Martin Netolický s biatlonistou Ondřejem Moravcem, který společně s Branislavem Adamcem s touto iniciativou přišel a kurzy s názvem Skialp do škol již organizuje.

„Skialpy jsou lyžařskou disciplínou, která je v posledních letech na vzestupu, což z mého pohledu ovlivnila také koronavirová pandemie a uzavření sjezdovek. Letohradský rodák a biatlonista Ondřej Moravec přišel společně s Branislavem Adamcem s projektem Skialp do škol, jehož cílem je vzdělávání pedagogů, kteří by měli následně zájem zařadit skialpy do lyžařských kurzů a potřebují pro správné a bezpečné provozování tohoto sportu potřebné znalosti. Rádi bychom proto vytvořili podmínky pro pořádání těchto kurzů v našem kraji. Některé střední školy, a to nejen z Letohradu, se do tohoto projektu již zapojily a rádi bychom v tom intenzivněji pokračovali od další zimní sezony," řekl hejtman Martin Netolický.

Skialp do škol je autorizovaným kurzem Asociace školních sportovních klubů. „Náš projekt má za cíl naučit učitele středních škol správným, bezpečným a odpovědným základům skialpinismu tak, aby oni mohli následně předávat tyto vědomosti studentům v rámci tradičních lyžařských kurzů. Skialpinismus je nádherný sport, avšak při jeho nesprávném provozování může být velmi nebezpečný," uvedl trojnásobný olympijský medailista a mistr světa v biatlonu Ondřej Moravec, který aktivní biatlonovou kariéru ukončil v roce 2021.

Autor: Mgr. Dominik Barták
Zdroj a foto: Pardubický kraj