Když nemáš Romy, tak tam vraž Ukrajince

Pardubice – Stížnosti na sousedské vztahy jsou nekonečné kroniky podivností, naschválů a hlouposti, která je věčná a nesmrtelná. Dnes se podíváme na jeden takový případ, kdy největším problémem byl samotný oznamovatel. Ještě před dvacátou hodinou, dvě hodiny před dobrou nočního klidu jela hlídka na adresu, kde si 43letá oznamovatelka stěžovala na nadměrný hluk od sousedů.

První náznaky problému bylo možno tušit už ze zastřeného hlasu v telefonu. Na místě strážníci zjistili, že v domě je klid. Místo dunící hudby jak z májové pouti domem zněla spíš reklama na ticho. Přesto oznamovatelka na stížnosti trvala. Prý ji ruší Romové. Hlídka sice žádné Romy neslyšela, zato rumové aroma z oznamovatelky táhlo nezpochybnitelně do vzdálenosti několik kroků. I přesto, že nic nenasvědčovalo k tomu, že se oznámení zakládá na pravdě, pro klid v domě strážníci na označené dveře zaklepali. Otevřela žena, která v bytě bydlí krátce. Nepatří k Romské ani jiné národnostní menšině. I přes křivé obvinění jí bylo líto, jestli snad sousedy nějak rušila. Opilá oznamovatelka se mezitím potácela ukrytá za rohem a celou situaci komentovala nepřetržitým brbláním si pod vousy, ze kterého občas vyplavalo pár vulgarismů. Tady už i strážníkům začaly blikat kontrolky na přístrojové desce sledující trpělivost.

S tímto vývojem událostí oznamovatelka nebyla spokojena. Pro změnu označila obyvatele bytu kteří můžou za všechny její problémy teď už ne za Romy, ale za Ukrajince, jak je teď různě na náměstích a v diskuzích zvykem. Směrem k hlídce prohodila závěrem této smutné epizody ještě několik vulgarit a konečně zmizela ve svém nahnědlém doupěti xenofobní nenávisti, čímž se atmosféra v chodbě značně zlepšila. Hlídka proto po provedení relaxační techniky známé jako „nádech-výdech" dům opustila.

Autor: Bc. Jiří Sejkora – Preventivní a informační služba Městská policie Pardubice
Zdroj a ilustrační foto: Městská policie Pardubice