Kdo za vás platí pokuty? Pozor na platnou technickou i převod vozidel…

CHRUDIMSKO – Jen během včerejšího dne jsme kontrolovali 4 řidiče, kteří seděli za volantem vozidel, u kterých byla neplatná známka technické kontroly. 

Samozřejmě že výmluvy byly totožné. Nikdo z řidičů o této skutečnosti neměl tušení.  Zkontrolujte své automobily, zda se náhodou termín technické prohlídky neblíží i vám. Ideální je mít poznámku v kalendáři svého mobilního telefonu, která vás na tuto povinnost upozorní.

U vozidel ještě zůstaneme. Kolegové z obvodního oddělení Chrast mají v těchto dnech vyslechnout řidiče a zároveň „majitele" osobního vozidla, které údajně zakoupil. Je v tom ale problém. Původní majitelka, která je uvedena v osvědčení o registru vozidla, ho prodala už v červenci loňského roku. Důvěřovala, že přepis na základě plné moci zařídí nový majitel, to se nestalo, nový „vlastník" prodal vůz dalšímu člověku a v technickém průkazu stále figuruje původní majitelka.

Buďte obezřetní, nedůvěřujte kupujícímu v tom, že s plnou mocí přepis automobilu zařídí.

Ne na každého se můžete spolehnout. Někomu dokonce vyhovuje, že obsílky od městských úřadů za rychlou jízdu, špatné parkování a jiné přestupky, dochází na adresu majitele zapsaného v technickém průkazu. Pokud jde o přestupkové jednání, toho se dopouští majitel, který v zákonné lhůtě 10 dnů neprovede zápis změny vlastníka silničního vozidla. V případě plné moci (i v dobré vůli) úřad může přihlédnout k polehčující okolnosti, ale přesto se této povinnosti majitel uvedený v technickém průkazu nezbavuje. Naprosto zbytečně se následně zodpovídá policistům a správnímu orgánu. Chraňte sami sebe. Pokud takový vůz skončí někde na sběrném dvoře a nemáte doklad o ekologické likvidaci, nastává problém s odhlášením automobilu z registru motorových vozidel, na což se vztahují další povinnosti – zákonné pojištění.

Zdroj: Policie ČR
Foto: ilustrační redakce Pardubice ŽIVĚ