Kalifornská mlha je i o odvaze a síle umět žít

Pardubice – „Myslíme si o někom, že je nějakej, a pak se ukáže, že je úplně jinej." To je jeden z citátů nové inscenace Východočeského divadla Kalifornská mlha, jejíž premiéra se uskutečnila v sobotu a v neděli večer na Malé scéně ve dvoře.   

Bouřlivý duel a nečekaná tajemství

Děj hry amerického režiséra a dramatika Stephena Sachse se odehrává v kempu na periferii kalifornského města Bakersfield, kde žije bývalá barmanka Maude Gutmanová. „Ve svém bizarně zařízeném karavanu Maude přivítá bývalého ředitele newyorského Metropolitního muzea umění Lionela Percyho. Účelem jeho návštěvy je znalecký posudek obrazu, který Maude zakoupila ve vetešnictví. Domnívá se, že by mohlo jít o neznámé dílo slavného amerického malíře Jacksona Pollocka. Znalec tuto možnost vyloučí. Maude však jeho verdikt odmítá. Jejich následný bouřlivý duel odhaluje nečekaná tajemství a počáteční konverzační žánr se rozpoutá do napínavého thrilleru," prozrazuje dramaturgyně Jana Pithartová.

Souboj o pravost díla i smysl života

Diváci se stávají svědkem dramatického i komického souboje nejen o pravost díla, ale o smysl života vůbec, o odvahu a sílu umět vstát a žít, nepoddat se nepřízním osudu, nenechat se ničím ani spoutat ani převálcovat.

Pozoruhodná konfrontace dvou diametrálně odlišných světů s velkou ironií a nadsázkou odhaluje faleš celého systému obchodu s uměním.  

Do postavy svérázné ženy z okraje společnosti se s velkou chutí vtělila Martina Sikorová, škrobeného intelektuála přesvědčivě ztvárnil Alexandr Postler. Režie představení se ujal Michal Przebinda.

Nedělní premiéra s koncertem

Scénickou hudbu do inscenace složil jazzman Michal Žáček, jehož koncert doprovodil nedělní premiéru Kalifornské mlhy. „Do Pardubic zavítal s kytaristou Mariem Separovičem. Alespoň část jejich společného koncertu pak v reprodukované podobě uslyší diváci na každé repríze," doplňuje Jana Pithartová.

Sachsův text uvedlo Východočeské divadlo v české premiéře už v roce 2014 v režii Šimona Dominika. „Tehdy však pouze formou scénického čtení v rámci cyklu INprojekty a pod názvem Maude, Lionel a prst Jacksona Pollocka," uzavírá mluvčí pardubického stánku Thálie Radek Smetana.

Autor: Tomáš Dvořák – Pardubice ŽIVĚ
Foto: Petr Šedivý – Východočeské divadlo Pardubice