Jiřiny všech druhů rozsvítily Zámek Pardubice…

Pardubice – Pěstování jiřin spojené s jiřinkovou zahradou v Tyršových sadech má v Pardubicích tradici přes 90 let. Proto není divu, že se k ní vrátili i novodobí pěstitelé, kteří na Zámku Pardubice už 16 let pořádají celostátní výstavu s mezinárodní účastí. Patron výstavy, radní pro životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil, při té příležitosti udělil také Cenu Pardubického kraje za nejkrásnější expozici. Květiny budou na zámku k vidění až do neděle.

„Nádherná výstava jiřinek na zámku mi vždy připomene, kolik barev může mít  podzim. Gratuluji všem šlechtitelům a pěstitelům a skláním se před uměním aranžérek, které to dokázaly v historických prostorách tak krásně prezentovat," řekl úvodem Václav Kroutil. Cenu Pardubického kraje předal Jiřímu Závorkovi z Benátek nad Jizerou.

K vidění je po celý víkend na zámku na 3,5 tisíce květů 470 odrůd. Přivezlo je sem 16 vystavovatelů z celé republiky a z Polska. Nechybí ani nové odrůdy z Výzkumného ústavu okrasných rostlin Průhonice. „U jiřin je výhodou, že kvetou od června až do mrazů, proto jsou ozdobou každé zahrady. V poslední době se stále častěji stávají také součástí svatebních kytic," řekl Jiří Tobiášek z výboru organizace Dagla.

Pokud se přijdete podívat, uvidíte květy od tří do třiceti centimetrů velké, jedno i vícebarevné, souměrně uspořádané či divoce střapaté. Kromě modré hrají všemi barvami.

Nově vyšlechtěnou jiřinu vínové barvy pak přítomní hosté pokřtili jménem vystupujícího saxofonového souboru ze ZUŠ Polabiny Crazy Saxofon.

Otevřeno je v pátek od 11 do 18 hodin, v sobotu od 10 do 18 hodin a v neděli od 10 do 16 hodin. Po skončení výstavy v neděli si mohou návštěvníci odnést květy zdarma domů.

Zdroj a foto: Pardubický kraj