Jenišovice investují do dobrovolných hasičů a připravují budování kanalizace

Chrudimsko – Do Jenišovic nedaleko od Chrudimi přijel na jednání se starostkou Alenou Serbouskovou a místostarostou Davidem Pitrou hejtman Martin Netolický. Řeč byla mimo jiné o obnově techniky místních hasičů. Těm obec v minulosti pořídila s krajskou dotací nový dopravní automobil a nyní řeší nákup kompletně vybaveného požárního vozíku. Velkou investicí pak bude budování kanalizace.

„Jenišovice se velmi intenzivně věnují svým dobrovolným hasičům a hasičskému sportu. Také díky krajskému příspěvku mají hasiči nový dopravní automobil, na který jsme přispěli 300 tisíc korun. Nyní obec plánuje pořídit přívěsný vozík, který je plně vybavený k zásahům. V kombinaci s automobilem tak hasiči získají plnohodnotné vybavení pro zásahy. Hodnota takového vozíku se pohybuje na částce okolo 900 tisíc korun s tím, že obec by měla získat 450 tisíc korun od generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR. V rámci našich možností bychom tuto investici podpořili dotací z krajského rozpočtu," řekl hejtman Martin Netolický.

Ten s vedením obce řešil také nastavení krajského Programu obnovy venkova, který doznal změn a zohledňuje obce s více místními částmi. „V našem kraji je přes 800 sídel a výjimkou nejsou obce, které mají 10 a více místních částí. Proto jsme v loňském roce upravili Program obnovy venkova tak, že obce, které mají pět a více místních částí, mohou podat dvě žádosti. To se týká i Jenišovic, které mají pět místních částí – Jenišovice, Mravín, Štěnec, Zalažany a Martinice," řekl hejtman, který starostku seznámil s plánovaným dotačním titulem na podporu zachování poštovních služeb na obcích.

Velkou investicí pro obec bude do budoucna budování kanalizace. Záměrem vedení Jenišovic je začít stavbu v roce 2025. Předpokládaná hodnota se nyní pohybuje na částce přibližně 70 milionů korun. „Pro každou obec je budování kanalizace velkou finanční zátěží, která často znamená úvěr a potřebu vnějších dotačních zdrojů. V rámci krajských dotačních programů mohou obce budující kanalizaci získat až osm milionů korun rozdělených do dvou po sobě jdoucích let," vysvětlil hejtman Martin Netolický, který se seznámil také se záměrem na opravu kulturního domu v obci. Součástí by mohlo být také přestěhování obecního úřadu. Ve stávající budově by pak mohly vzniknout další byty.

Autor: Mgr. Dominik Barták
Zdroj a foto: Pardubický kraj