Jen tři dny zazáří jiřiny v rytířských sálech Zámku Pardubice…

Konec prázdnin ohlásí na Zámku Pardubice tradiční celostátní výstava jiřin. Křehká krása květů všech barev a velikostí rozzáří rytířské sály na pouhé tři dny, od pátku 1. září do neděle 3. září. Výstavu pořádá Specializovaná základní organizace Českého zahrádkářského svazu Dagla, která je pokračovatelkou Národní jiřinkářské společnosti založené před 91 lety v Pardubicích.

„Tradice výstav jiřin se v Pardubicích datuje až k roku 1927. Tehdy byla v dnešních Tyršových sadech jiřinková zahrada známou okrasou. Právě proto se parku říkalo také Jiřinky. Z výstavy se stala tradice, která se už šestnáctým rokem koná první víkend v září v prostorách Východočeského muzea v Pardubicích," říká ředitel muzea Tomáš Libánek.

„V letošním roce se přihlásilo 16 vystavovatelů z České republiky i ze zahraničí. Nově zde bude vystavovat svá novošlechtění i Výzkumný ústav okrasných rostlin Průhonice. Návštěvníky potěší české i zahraniční odrůdy a třeba si zde vyberou některé ke zkrášlení svých zahrádek," zve návštěvníky Jiří Tobiášek z výboru organizace Dagla. Otevřeno je v pátek od 11 do 18 hodin, v sobotu od 10 do 18 hodin a v neděli od 10 do 16 hodin. „Po skončení výstavy v neděli si mohou návštěvníci odnést květy zdarma domů," dodává Tobiášek.

Celá akce se koná pod patronací krajského radního Václava Kroutila, ve spolupráci s Magistrátem města Pardubic a jeho městskou částí Pardubice I, Východočeským muzeem v Pardubicích a Územním sdružením českého zahrádkářského svazu Pardubice. Součástí výstavy je i soutěž o poháry věnované jmenovanými institucemi dle vypsaných kritérii.

Zdroj a foto: Východočeské Muzeum v Pardubicích