Jednadvacátý ročník mezinárodní výstavy Koně v akci bude „Ve jménu krále". Představí se na 350 koní…

Pardubice – V pořadí 21. ročník mezinárodní výstavy Koně již tento víkend. Letošní téma největšího setkání koní a lidí v domově Velké pardubické bude vskutku majestátní – výstava totiž bude „Ve jménu krále". Chovatelské přehlídky a soutěže doplní bohatý doprovodný program s vrcholem v podobě velkolepého rytířského turnaje.

Výstava Koně v akci se na Pardubickém závodišti koná o víkendu 24. a 25. srpna. Předcházet jí ale bude už tradiční páteční průvod městem a vystoupení účastníků výstavy v rámci programu Koně na náměstí. V pátek 23. srpna už také začnou první soutěže plemene hafling, které obstarají největší část víkendového programu. Český svaz chovatelů haflingů, z.s. totiž připravil šampionát tohoto plemene v sedlových soutěžích.

„V rámci chovatelských přehlídek a šampionátů se představí i další plemena, například shetland a welch pony. Rozsáhlý a tradiční program mají chladnokrevná plemena. Svaz chovatelů norika, slezského norika a českomoravského belgického koně v České republice je dokonce spolupořadatelem výstavy," připomíná manažerka výstavy Kateřina Mandysová. Chladnokrevná plemena kromě šampionátů a přehlídek klisen a hřebců své dovednosti předvedou také v soutěží v orbě, ovladatelnosti a tahu.

Jednadvacátý ročník mezinárodní výstavy Koně v akci bude „Ve jménu krále".Představí se na 350 koní.
« z 4 »

„Opakem těchto velkých plemen budou malí koně – tradičně se totiž uskuteční i skokové závody minikoní. Tento seriál soutěží pak vyvrcholí v rámci Velké pardubické, kdy se poběží finále Malé Velké pardubické minikoní," dodává Mandysová.

Za doplnění stojí také Jezdecké hry pro děti, prezentace chovu španělských koní, dostih chladnokrevných plemen a ukázky různých typů zápřeže koní.

V rámci doprovodného programu pak na diváky čeká například karneval na koních, soutěž o nejhezčího koně výstavy a především ukázky dovedností a pracovních i sportovních činností všech plemen. Vrcholem tohoto programu bude rytířský turnaj v podání brněnské divadelní a kaskadérské společnosti Štvanci. Letos se zaměřili na výročí Řádu templářů, který byl pravděpodobně založen před 900 lety v roce 1119. „Celkem by se během výstavy mělo představit až 350 koní všech plemen a velikostí," doplňuje ještě manažerka výstavy.

Součástí výstavy bude také sobotní večerní koncert a country bál a také už tradiční vyhlašování regionální potraviny MLS Pardubického kraje. K vidění bude také „voříškiáda" a další doprovodný program.

Vstupenky na výstavu lze koupit na místě, ale také v online předprodeji na www.zavodistepardubice.cz v sekci Vstupenky. Základní vstupné na sobotu včetně večerního koncertu je 190 Kč, na neděli 130 Kč. V prodeji jsou také zvýhodněné dvoudenní permanentky, a to za 260 Kč. Mládež a studenti platí polovinu, děti do 140 cm, senioři nad 65 let a držitelé průkazů ZTP/ TP a ZTP/P mají vstup zdarma. Volný vstup pro všechny je na páteční program. „Máme i zajímavou nabídku pro návštěvníky Sportovního parku Pardubice. Pokud totiž diváci dorazí na výstavu Koně v akci s hrací kartou parku a koupí vstupenku pro dospělého, další vstupenku dostanou zdarma," říká manažerka výstavy Kateřina Mandysová.

Výstava Koně v akci se ve Sportovním parku Pardubice také sama prezentuje. Na stanovišti číslo 15 si návštěvníci parku mohou až do neděle 18. srpna vyzkoušet zmenšené překážky z kurzu Velké pardubické. Děti tu také malují obrázky na téma „král a kůň", nebo vybarvují omalovánky. Všechna díla budou vystavena na výstavě Koně v akci, autor nejhezčího obrázku vyhraje dvě vstupenky na 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou.

ČASOVÝ HARMONOGRAM VÝSTAVY KONĚ V AKCI

Pátek 23. srpna         14:00 hod.                  zahájení šampionátu plemene hafling

                                    16:00 hod.                  průvod koní a kočárů městem

                                    17:00 hod.                  Koně na náměstí (Pernštýnské nám.)

Sobota 24. srpna      8:00 hod.                    zahájení soutěží plemene hafling

                                                                        Jezdecké hry pro děti

                                    12:00 hod.                  zahájení soutěže v orbě

                                    14:00 hod.                  hlavní program před tribunami

                                    16:00 hod.                  zahájení soutěže v tahu

                                    20:00 hod.                  večerní program

Neděle 25. srpna     8:00 hod.                    zahájení soutěží plemene hafling

                                                                        Jezdecké hry pro děti

                                    12:00 hod.                 hlavní program před tribunami s rytířským turnajem (ukončení programu cca 16:00 hod. dostihem chladnokrevných koní)

                                    14:00 hod.                  závody minikoní * časový harmonogram se může změnit

Zdroj a foto: Dostihový spolek a.s.