Jana Horčičková (KK Pardubice) se v sobotu 3. 2. 2024 stala mistryní ČR v sólovém krasobruslení juniorek a její další kroky vedou na mistrovství světa do Tchaj-wanu!

Pardubice – Janě Horčičkové (ročník 2009) se v sobotu 3. 2. 2024 splnil další sen v její krasobruslařské kariéře, když v barvách Pardubického krasobruslařského klubu získala zlatou medaili v kategorii Juniorek a stala se tak opět mistryní republiky. Po pátečních krátkých programech byla druhá, ale ve volné jízdě byla nejlepší a vyhrála se součtem 168,85 bodu.

„Celkově jsem se svým výkonem spokojená. Mrzí mě, že jsem v kraťasu měla pár chyb. Ale volná se mi povedla, dostala jsem za ní zatím nejvíc bodů v kariéře. A teď mě čeká příprava na mistrovství světa juniorů," řekla po závodě vítězka. Pro Janu je to již čtvrtá zlatá medaile z mistrovství ČR po triumfech v roce 2020, 2022 a 2023. Jana si také odnáší vítězství v poháru ČKS, tedy sezónní soutěži, která zohledňuje výsledky závodníků na domácích závodech.

Cesta za úspěchem však nebyla žádná procházka růžovým sadem. Když pomineme stovky tréninků na ledě i na suchu, ráno i večer, v Pardubicích i celé ČR, stojí za pozornost především nezdolná trpělivost při nácviku náročných trojitých skoků a jejich kombinací – Lutz, Toeloop, Salchow a další. Silnou oporou závodnice byla stejně jako v minulých letech senzační trenérka Olga Petrementová.

Sezona Janě začala již v srpnu 2023 a tak Jana před mistrovstvím stihla pět prestižních zahraničních závodů a, z toho dvakrát s jednalo o nejprestižnější světové události formátu Grandprix v rakouském Linzu (11. místo) a polském Gdaňsku (8. místo). Dále jsme Janu mohli vidět závodit ve slovinském Celje (1. místo), polských Katovicích (1. místo) a maďarském Budapešti (2. místo). Chybělo málo a mohli jsme Janu vidět i na olympiádě mládeže v jihokorejském Gangwonu. Účast na této akci České reprezentaci utekla o jednu kvalifikační příčku. Na domácí půdě zajela Jana celkem 4 závody, v nichž vždy obsadila 1. místo a postupně navyšovala bodové skóre za své výkony v krátkém programu i volné jízdě.

A co dál? Mistrovství světa juniorů, které proběhne od 28. února do 3. Března v tchaj-wanské Tchaj-peji! Na akci se Jana těší a vnímá jí jako budoucí životní zkušenost. Ani se nestihla rozkoukat po úspěchu z víkendu a už naskočila do dalšího tréninkového cyklu na ledě i na suchu..

Úspěšní byli i další závodníci z Pardubického klubu – Kateřina Hanušová brala bronz a Amélie Emma Ceplová se umístila na krásném 7. Místě.

Zdroj a foto: Michal Kováč