Hřebčín v Kladrubech čeká zřejmě i plný návštěvnický „zápřah"

Kladruby nad Labem – Jedním z turistických magnetů Pardubického kraje je Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem, jehož krajina účelově přizpůsobená chovu koní je zapsaná na seznamu světových památek UNESCO. Prvního dubna zde slavnostně zahájili novou sezónu, kterou bude lemovat několik výročí, především 30 let od osamostatnění Národního hřebčína.

„Od zapsání na seznam UNESCO to bude vlastně první celá sezóna, který snad proběhne v návštěvnicky příznivějších podmínkách," řekl náměstek hejtmana kraje Roman Línek, který je zároveň předsedou příslušné Rady památky UNESCO. Hřebčín dokonce musel vypracovat strategii, jak čelit příliš vysoké návštěvnosti, která by mohla památce ublížit. Covid ale situaci zcela změnil.

V letošní sezóně, která trvá od dubna do konce října, připravil hřebčín všechny pravidelné prohlídky, ale navíc i řadu jubilejních výstav k osobnostem spojeným s místním chovem koní i s historií hřebčína.  První velkou akcí pro veřejnost kromě závodů bude Den starokladrubského koně 28. května. „Rádi bychom využili i předsednictví České republiky v Evropské unii a seznámili s tímto kulturním bohatstvím také další Evropany," řekl Línek.

Při zahájení sezóny představili autoři a vydavatelé také novou publikaci se stejným názvem, jako památka UNESCO: Krajina pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem. Dokonce pro její křest zvolili stejné místo, které je na titulní straně knihy a které zachytil malíř před několika staletími. Na knize se podíleli Zdeněk Novák, Roman Zámečník a Jiří Machek, fotografie pořídil Jiří Podrazil. Kniha vysvětluje podstatu světové jedinečnosti hřebčína v kontextu historie i současnosti.

I v mrazivém prvním dubnovém dni bylo vidět, že v Kladrubech je dobře postaráno také o další generace těchto speciálních koní. Letošní hříbata se totiž v doprovodu matek vesele proháněla hned ve vedlejší pastvině.

Autor: PhDr. Zuzana Nováková / Pardubický kraj
Zdroj a foto:Pardubický kraj