FOTO: Unikátní projekt v Pardubicích: Nejdelší zavěšený most v Česku překlene řeku Labe nad oblíbenou cyklostezkou

Pardubice – V minulém týdnu se uskutečnila jedna z dalších zásadních etap v realizaci severovýchodního obchvatu Pardubic-výsuv dalšího segmentu nejdelšího zavěšeného mostu v České republice. Při výsuvu mostu se používá speciální technologie, při níž se nosná železobetonová konstrukce mostu vyrábí přímo na místě v tzv. výrobně a následně se pomocí hydraulických lisů vysouvá přes řeku Labe nad frekventovanou a oblíbenou cyklostezkou.     

V řece Labe, podél cyklostezky, jsou umístěny dva podpěrné prvky, zatímco most je ještě od druhého břehu řeky vzdálený. „Provádíme výsuv mostu, z pravého břehu Labe na levý. Takovýchto výsuvů bude celkem osm, nyní je to pátý výsuv v řadě, takže budeme za polovinou délky mostu. Zhruba v červnu bychom se měli překlenout na druhou stranu. Zatím jdeme podle plánu a jsme spokojeni s postupem prací. Vysunujeme rychlostí půl metru za 15 vteřin v jednom taktu a celkem vždy vysouváme cca 32 metrů. Výsuv je náročná operace, zajišťována desítkami pracovníků, kteří pečlivě provádějí kontrolu jednotlivých částí mostu, především funkci kluzných ložisek na pomocných podpěrách. Je nezbytné pracovat s maximální přesností, a proto jsou s námi geodeti, aby pomohli kontrolovat milimetrovou přesnost. Most se vysouvá speciální hydraulikou z výrobny, kde se jednotlivé části mostu vyrábějí. Jde o nejdelší zavěšený most v Česku," komentoval probíhající práce Petr Škoda z firmy Doprastav a.s. Most s rozpětím 122 metrů již překlenul slepé rameno Labe, zatímco dalších 135 metrů mostu překoná cyklostezku a samotnou řeku Labe.

Cyklostezka bude fungovat nepřetržitě. Avšak při výsuvu mostu se může stát, že budou lidé kvůli bezpečnosti požádáni, aby pár minut vyčkali, než budou moci pokračovat v jízdě, či chůzi dál. Cílem je udržet plynulý provoz jak na cyklostezce, tak i na vodě. 

„I přes to, že je projekt zadán formou Design & Build, klade se mimořádný důraz na estetický vzhled a design mostu. Společně s projektantem jsme pečlivě propracovali všechny detaily týkající se vzhledu i postupu výstavby mostu, protože oba tyto aspekty jdou ruku v ruce. Tento most, stavěný metodou vysouvání, je prvním svého druhu, a v tomto ohledu nám poskytuje cenné poznatky," řekl autor mostu Petr Vítek z firmy Hochtief, který je odborníkem na mostní konstrukce a hrál klíčovou roli v projektu.

Od roku 2006 pracovali silničáři na přípravách obchvatu. Stavba úseku o délce 4,2 kilometru započala v prosinci 2022. Přeložka silnice I/36 začíná na Dubině u Lidlu, kde se napojuje na okružní křižovatku. Dále přetíná řeku Labe a pokračuje přes Hradeckou ulici až k okružní křižovatce u obchodního centra Globus. Celkové náklady na projekt činí téměř 1,5 miliardy korun. „Na severovýchodní obchvat čekáme desítky let a máme obrovskou radost, že ho nyní Ředitelství silnic a dálnic realizuje, v příštím roce bude otevřený a věříme, že uleví pardubické dopravě. Díky němu získáme výrazně vyšší přepravní kapacitu mezi oběma břehy Labe. Vážíme si toho, že jsme mohli být díky Ředitelství silnic a dálnic účastníky jednoho z výsuvů nejdelšího zavěšeného mostu v České republice. Město spolupracuje s Ředitelstvím silnic a dálnic na výstavbě paralelní cyklostezky, která povede na straně blíž k centru města a spojí Trnovou, Ohrazenice a Polabiny s Dubinou-Židovem. Bude měřit zhruba 4,2 kilometrů," řekl náměstek primátora za dopravu Jan Hrabal. 

Práce postupují zatím podle plánu a je očekáváno, že severovýchodní obchvat bude dokončen v plánovaném termínu na podzim roku 2025. „Během léta při výstavbě severovýchodního obchvatu dojde k dopravním omezením hlavně v oblasti Ohrazenice a Trnové. Chtěl bych poprosit všechny řidiče o pochopení, po letních prázdninách bude zprovozněna první část severovýchodního obchvatu a situace se výrazně zlepší," doplnil Hrabal.

Autor: Ivana Dolanová
Foto: Archiv MMP a fotograf Tomáš Kubelka
Zdroj: Magistrát města Pardubic