Filmová Jízda s Buty! Radku Pastrňákovi chyběly jen kalhotky a podprsenky na pódiu

Poděbrady – FILMOVÁ JÍZDA! Takový byl podtitul netradičního koncertu známé skupiny Buty na festivalu Soundtrack

V čem byl koncert originální?

Originální byl v tom, že všechny skladby, které na něm zazněly, byly doprovázeny buď sestřihy z legendárního filmu režiséra Jana Svěráka Jízda nebo videoklipy či fotografiemi z historie kapely Buty. 

Její základní kámen byl položen v roce 1986 v restauraci Český dům v Ostravě-Vítkovicích. Mezi zakládajícími členy nechyběl ani Radek Pastrňák, jehož Jízda v roce 1994 proslavila. Zahrál si v něm postavu Radka a zároveň složil texty písní a společně s kolegy ze skupiny Buty i filmovou hudbu. Za tu pak kapela získala prestižní ocenění Český lev. Ve stejném roce obdržela rovněž cenu Gramy v kategorii Objev roku.

Nejprve si chtěl uložit svačiny do ledničky

Od vzniku filmové Jízdy však uplynulo v řece zvané Labe hodně vody. „Radek si od té doby nechal narůst vlasy a zhubl asi třicet kilo," zavtipkoval moderátor festivalu Soundtrack Miloš Pokorný na adresu frontmana skupiny Buty Radka Pastrňáka.        

Ten se nejprve musel na pódiu trochu zabydlet. „Musíme si uložit svačiny do ledničky a tak. Zkrátka udělat všechno, co se běžně dělá, když člověk přijde do práce," usmíval se Radek Pastrňák. 

Jak se chovat na bigbítovém koncertě?

„Je vidět, že publikum Soundtrack festivalu asi spíš chodí do kina. Nevidím, že by po nás dámy házely kalhotky nebo podprsenky. Asi zapomněly, jak se mají chovat na bigbítovém koncertě," poznamenal frontman skupiny Buty, která na Soundtrack festivalu zahrála poprvé. 

Poděbradská přehlídka byla založena v roce 2016 jako mezinárodní festival filmové hudby a multimédií. Za jejím vznikem stojí producent, skladatel, textař, autor filmové hudby a člen populární skupiny Lucie Michal Dvořák. Pravidelně přináší pestrou kombinaci zajímavých projektů tuzemské hudební scény s hvězdami či nadějemi filmového hudebního průmyslu. 

Autor: Tomáš Dvořák – Pardubice ŽIVĚ
Foto: Soundtrack Poděbrady