Festival Hrady CZ se vrátil pod „Kuňku": Pokáč jako Gott, Xindl X jako Barbína. Mirai plaval na jahodě

Po třech letech se po pauze způsobené koronavirovou pandemií vrátil pod Kunětickou horu oblíbený letní hudební festival Hrady CZ

Už úvodní páteční den ukázal, že to byl šťastný návrat. „Bylo to boží! Děkuji za energii, kterou jsme tu dostali," radovala se zpěvačka Anna K., která pod „Kuňkou" ve velmi příjemné atmosféře neservírovala jen hity, ale i méně známé písničky. „A to proto, že si myslím, že na Hrady CZ chodí lidé, kteří mají vkus," uvedla Anna K., jež měla pocit, že v tropickém počasí jí trochu „klokotá" hlas. 

Anna K: Horké hlasivky a studené pivo 

„Horké hlasivky a studené pivo, to asi není nejlepší kombinace," přiznala a svěřila se, jak se těší na lyže. „Ale možná to není úplně vhodné říkat na koncertě v červenci," smála se Anna K., která pochválila svého kolegu Pokáče za přístup k fanouškům. 

„Pokáč se v tom vedru asi hodinu smaží a podepisuje se a fotí se s fanoušky. Je jako Karel Gott. Mohl ve svém stánku prodávat moje trika. Prý ale nechce. Karel Gott by to určitě udělal, kdybych ho o to požádala," vzpomenula známá zpěvačka na nesmrtelnou legendu tuzemské popmusic.

Xindl X jako Barbína i se sobem

Písničkář Xindl X pod „Kuňkou" vytvořil společně s návštěvníky festivalu smíšený pěvecký sbor Bambini di Kunětická hora, aby si dohromady zanotovali například jeho hit Barbína, s kouzelnou „modelkovskou" choreografií v podání samotného Xindla X. 

Ten se v písni Štědrý večer snažil v horkém letě navodit iluzi nejkrásnějších svátků v roce. „Už se jen 155krát vyspíme a budou Vánoce," oznámil radostnou zprávu společně s kapelním sobem Rudolfem. „I když nemá červený nos, má to červené jinde a v noci mu to svítí," podotkl písničkář, vlastním jménem Ondřej Ládek.

Mig 21 s Macháčkem chtěl také pobláznit

Pod středověkým hradem předvedla své umění také „chlapecká taneční, pěvecká a striptérská skupina z Prahy 5 – Smíchova" Mig 21. „Doufám, že jste se na festival Hrady CZ přišli nejen pobavit, zaposlouchat do dobré muziky, ale tak trochu i pobláznit," nabádal obecenstvo frontman Jiří Macháček, který spolu s kolegy udržoval účastníky festivalu ve výborné náladě. „I příště vás chceme vidět usměvavé, zdravé, krásné a šťastné, zkrátka takové jako teď," dodal lídr Mig 21.

Mirai: „Plní se nám sny!"

Spousta energie nechyběla ani vystoupení kapely Mirai. „Plní se nám sny. Když jsme začínali, tak jsme si vždycky přáli, abychom jednou mohli hrát na festivalech večer v hlavních časech. Tři roky jsme kvůli covidu nemohli, tak jsme si to chtěli letos užít," vysvětlil lídr kapely Mirai Navrátil, který se pod „Kuňkou" při písni Yahoda plavil nad hlavami návštěvníků festivalu na nafukovacím člunu evokujícím jahodu. V druhém souběžně s ním putovala „mořem" rukou i dobrovolnice z publika. Ta poté za odměnu dostala rovněž skutečné jahody a šlehačku přímo do úst, a to rovnou na pódiu.

Celý dav fanoušků pak Mirai zapojili do akce, když je vyzvali, aby se společně zavěsili do sebe jako čeští hokejisté během zápasu o zlaté olympijské medaile v japonském Naganu. Poté následovala společná choreografie, která převážnou část obecenstva velmi dobře pobavila.

Chinaski: „Díky za nádherný zážitek!"Vydařil se i druhý den letošního ročníku festivalu Hrady CZ, na kterém své umění předvedl také Tomáš Klus, kapely UDG, Rybičky 48 nebo skupina Chinaski. Ta si na sobotu připravila hezkou spršku hitů, jako například Každý ráno, Víno, 1. signální, 1970, Zadarmo nebo třeba Dlouhej kouř. „Tuhle písničku možná znáte od svých prarodičů," vtipkoval frontman kapely Chinaski Michal Malátný, který si pochvaloval skvělou atmosféru festivalu. „Děkujeme za nádherný zážitek. Po tomhle se nám stýskalo," uzavřel a rozhodně pod „Kuňkou" nebyl jediný.  

Autor: Tomáš Dvořák – Pardubice ŽIVĚ
Foto: Facebook Česká hrady CZ