Dva jedinečné koncerty pro pardubické publikum

Pardubice – Sedmý ročník festivalu Zlatá Pecka 2023, který se uskuteční od 27. srpna do 10. září letošního roku, nabízí mimo jiné skvělou příležitost pro hudbymilovné publikum v Pardubicích, jak netradičně zahájit novou koncertní sezonu. V krajském městě se totiž v první zářijové dekádě uskuteční hned dva jeho koncerty, které by si návštěvníci rozhodně neměli nechat ujít. Jen pro pořádek je dobré připomenout, že dvě domácí tělesa zahajují své vlastní abonentní řady až o něco později: Komorní filharmonie 18. září a Barocco sempre giovane 21. září. 

Hudební festival Zlatá Pecka přivede do Pardubic ve středu 6. září účastníky ojedinělého projektu Dagmar Peckové Talentissimo. V průběhu večera se posluchačům představí mimořádně hudebně nadaní interpreti ve věku do 16 let. Díky svému talentu již v mládí vystupují s významnými orchestry, jsou hosty velkých festivalů a získávají významná mezinárodní ocenění. Akce se uskuteční od 18 hodin v atraktivních prostorách čerstvě zrekonstruovaných Automatických mlýnů přeměněných v Gočárovu galerii. Účinkovat budou Kristýna Špičáková – zpěv, Martin Bernášek – violoncello, Lukáš Svoboda – kytara, Adam Dunaj-Jurčo – akordeon a Klára Gibišová – klavír. O klavírní doprovod se postará Karel Vrtiška a průvodního slova se ujme Dagmar Pecková.

„V Gočárově galerii se posluchačům představí talentovaní mladí lidé, o nichž v budoucnu určitě hodně uslyšíme," říká umělecká ředitelka festivalu Dagmar Pecková.  „Kupříkladu třináctiletá klavíristka Klára Gibišová!  Hrát začala již ve svých necelých třech letech, o rok později se jí začala věnovat profesorka Taťána Vejvodová, velký podíl na jejím uměleckém růstu má pianista Ivo Kahánek. S úspěchem se zúčastnila mezinárodních soutěží v Paříži, Bruselu, Bernu, Římě či v New Yorku, představila se na četných hudebních festivalech v České republice i v zahraničí. Do Pardubic zavítá po svém úspěšném účinkování v Koncertu vítězů Royal sound music competition v kanadském Torontu," dodává Dagmar Pecková.

Setkání s mladými talenty v Gočárově galerii v Pardubicích tak slibuje vskutku nezapomenutelný umělecký zážitek!

Tím ovšem bezesporu bude i závěrečný koncert hudebního festivalu Zlatá Pecka 2023, připravovaný na neděli 10. září od 19 hodin v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích. Večer je koncipován jako vystoupení účastníků minulých ročníků projektů Talentissimo a Pěvissimo za doprovodu skvělého domácího orchestru, jímž je Komorní filharmonie Pardubice vedená šéfdirigentem Stanislavem Vavřínkem. Festival poprvé představil tyto mladé interprety v době, kdy jejich cesta za profesionální kariérou byla teprve v počátcích. Nyní již účinkují v renomovaných operních domech a vystupují na nejvýznamnějších českých i evropských koncertních jevištích. O poutavé a zasvěcené průvodní slovo se i v tomto případě postará Dagmar Pecková, v programu účinkují Kristýna Fílová – soprán, Daniel Matoušek – tenor, Richard Kollert – housle a Jan Čmejla – klavír.

„Jestliže před dvěma lety při svém silvestrovském vystoupení doslova uhranul náročné pardubické publikum ve vyprodaném sálu Domu hudby Daniel Matoušek, bude určitě zajímavé sledovat, jak se, od roku 2022 sólista Opery Národního divadla, pěvecky a interpretačně dále vyvíjí," podotýká k jednomu ze sólistů večera ředitel festivalu Petr Drahoš. „Ale pozornost pardubického publika si bezesporu zaslouží i všichni ostatní pozvaní sólisté," uzavírá.

Vstupenky na koncerty je možné zakoupit na www.zpfestival.cz a na prodejních místech TICKETMASTER, v Pardubicích v Turistickém a informačním centru na tř. Míru. 

PROGRAM FESTIVALU

27. 8. 2023 neděle 11.00
kostel Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi. 
SLAVNOSTNÍ MŠE A ZAHÁJENÍ FESTIVALU

27.8. 2023 neděle 19.30
Městské kino v Chrudimi.
JÁRA CIMRMAN LEŽÍCÍ SPÍCÍ

28. 8. 2023 pondělí 19.00
Fibichův sál Muzea v Chrudimi
J. STRAUSS NETOPÝR

29. 8. 2023 úterý 18.00  
Muzeum barokních soch v Chrudimi
JIŘÍ KOTAL MISTROVSKÝ KLARINET

30. 8. 2023 středa 18.00
Vysoké Mýto kostel sv. Vavřince
RENÉ PAPE – RECITÁL

31. 8. 2023 čtvrtek 19 hodin
Fibichův sál Muzea v Chrudimi
PĚVISSIMO ve znamení basu!              

2. 9. 2023 sobota 19 hodin
Velký sál ZUŠ v Holicích
GENTLEMEN SINGERS

 3. 9. 2023 neděle 19 hodin  
Východočeské divadlo Pardubice 
Cimrman, Smoljak, Svěrák HOSPODA NA MÝTINCE

4.9. 2023 pondělí 19.00 hodin
Kulturní centrum v České Třebové
Jan Jiráň CARMEN Y CARMEN

6. září 2023 středa 18 hodin
Gočárova galerie v Pardubicích
TALENTISSIMO

7. září 2023 čtvrtek 17.00 hod. 
Nuselská radnice Praha 4
TALENTISSIMO

8. září 2023 pátek 19.00 hod.
Malý sál Kulturního centra v České Třebové
PĚVISSIMO!

10. září 2023 neděle 19.00 hodin
Sukova síň Domu hudby v Pardubicích
ZLATÁ PECKA GALAKONCERT

3. října 2023 úterý 19.00 hodin
Chodovská tvrz v Praze
PĚVISSIMO!

Podrobnosti o jednotlivých akcích a festivalu:   www.zpfestival.cz

Zdroj a foto: Zlatá Pecka, z.s.