Dostihová sezona 2019 bude v mnohém nová…

Pardubice – Dostihová sezona 2019 startuje tradičně 8. května a provázena bude mnohými změnami a novinkami. Po několika letech se bude opět běhat na „Dostihovém závodišti", tématem bude také hledání vodních zdrojů pro zavlažování dráhy a především oslavíme 145 let od prvního startu Velké pardubické. Ambasadory pro letošní sezonu se opět stávají Zbigniew Czendlik a Vendula Svobodová.

Dostihové mítinky

V rámci dostihové sezony je plánováno devět dostihových mítinků ve víceméně tradičních termínech, změnou je jen datum II. kvalifikace na 129. Velkou pardubickou steeplechase. Kvůli termínu Českého derby se neuskuteční v obvyklou dostihovou sobotu, ale až v neděli 23. června. Všechny čtyři kvalifikace budou opět barevné. Samotná 129. Velká pardubická steeplechase je na programu druhou říjnovou neděli.

„Pro nás klíčovým sdělením je, že se i přes odchod generálního partnera na sklonku loňského roku Velká pardubická poběží a že prize money zůstává na částce pět milionů korun. Jak už jsme v minulosti řekli, je to pro nás příležitost vybudovat samostatnou značku legendárního dostihu. Proto i vzniklo nové logo, i když je samozřejmě navrženo tak, abychom do něj mohli začlenit jméno případného generálního partnera," řekl předseda představenstva společnosti Dostihový spolek a.s. Richard Benýšek. První Velká pardubická se běžela 5. listopadu 1874 a tak letos legendární dostih slaví výročí 145 let.

Poslanec Jan Řehounek na tiskové konferenci informoval, že po jednáních s ministerstvem zemědělství existuje dohoda, dle které stát dostihy v Pardubicích podpoří.

Tisková konference Dostihového spolku
« z 4 »

Údržba dráhy – závlahy

Dostihový spolek a.s. se musí vypořádat také se suchem, které trápí celou Českou republiku. V minulosti byl na závodišti vybudován zavlažovací systém, letos na jaře došlo k vyčištění a výspravám vodní nádrže. Ročně je k závlahám potřeba až 20 tisíc m3 vody. Vzhledem k nedostatku srážek Dostihový spolek a.s. jedná s armádou o možnosti napojení se na artéské studny, které jsou v těsné blízkosti závodiště. Prozatím v teoretické rovině jsou úvahy o možném čerpání vody z Labe prostřednictvím přečerpávací stanice sousední rafinérie.

Se zavlažováním souvisí také nedávné pískování dráhy a prořezávání vertidrainem, což umožní efektivní zalévání travního porostu. Voda totiž může zatékat přímo ke kořenovému systému. Na jaře došlo také k dosetí travního semene po celé dráze, údržbou a opravami prošly překážky. „V posledních týdnech se hodně diskutovalo o cílové rovině. Práce na její revitalizaci pokračují dle plánu. Na začátku května přijede odborná komise Jockey Clubu ČR, která bude schvalovat stav celé dostihové dráhy a její způsobilost k pořádání dostihů. V pátek 26. dubna tu byla kontrola zástupců Jockey Clubu a asociace steeplechase, která doporučila odborné komisi schválit dráhu pro dostihový provoz. Žádné výhrady neznazněly," připomněl místopředseda představenstva společnosti Dostihový spolek a.s. Martin Korba. Na tiskové  konferenci se k tomuto tématu vyjádřil také žokej Jaroslav Myška, který se kontroly účastnil a cílovou rovinu testoval v sedle koně. "Prošel jsem cílovou rovinu v kroku i cvalu, kobylka na žádný rozdíl nepociťovala, nijak nereagovala na změnu terénu nebo něco podobného."

Koně v akci

Kromě devíti dostihových dnů se v areálu závodiště uskuteční také řada sportovních a kulturních akcí. Pro Dostihový spolek a.s. je druhou největší akcí po Velké pardubické mezinárodní výstava Koně v akci. Uskuteční se poslední srpnový víkend a nabídne opět nejen chovatelské prezentace, ale také celou řadu soutěžních disciplín různých plemen koní i atraktivní doprovodný program „Ve jménu krále". Součástí výstavy bude také oblíbená kočárová jízda ulicemi města zakončená představením na Pernštýnském náměstí.

Sporty

Ze sportovních akcí pořádaných Dostihovým spolkem a.s. jistě za pozornost stojí Jezdecké hry pro děti, závody koňských spřežení a závody všestrannosti – letos nově jako seriál Military Tour Pardubice 2019. V průběhu sezony se uskuteční také exhibice a turnaje koňského pola. Závodiště se stane také místem konání závodů psů, různých běžeckých aktivit včetně extrémního Taxis Gladiator Race, festivalů či dětského dne. Tyto akce organizují externí pořadatelé.

Vstupenky

Vstupenky na jednotlivé dostihové dny a výstavu Koně v akci lze už nyní zakoupit prostřednictvím online aplikací na webu závodiště a v síti Ticketportal a Enigoo. Zvýhodněné dvoudenní vstupenky jsou v nabídce na Víkendový festival se 129. Velkou pardubickou steeplechase a na výstavu Koně v akci. Děti do 140 cm výšky, senioři a držitelé průkazů TP, ZTP a ZTP/P mají vstup zdarma. Na sporty (závody spřežení a soutěže všestrannosti) je vstupné zdarma pro všechny.

Zdroj a foto: Dostihový spolek a.s.