Do patnácti škol putují o prázdninách stovky milionů korun…

Pardubice – Ačkoliv si studenti užívají zasloužených prázdnin, budovy krajských škol nespí. Letní měsíce jsou jako každoročně časem oprav a rozvojových projektů. Stovky milionů směřují do realizace úspor energií, rekonstrukcí elektroinstalací nebo rekonstrukcí a výstaveb nových učebních prostor. Vzhledem k rozsahu některých projektů budou práce pokračovat i v prvních měsících nového školního roku.

„Na první pohled se může zdát, že stejně jako studenti mají volno také ředitelé a učitelé. Mnoho z nich se však v létě mění ve stavební dozor, když dohlížejí na krajské investice. Stejně jako v minulých letech využíváme období letních prázdnin nejen ke klasické běžné údržbě, ale také k velkým projektům. Na patnácti školách realizujeme investice, které přesahují rozsah běžných oprav. Osm z nich realizujeme pouze z vlastních finančních zdrojů, další s pomocí prostředků z Evropské unie. Celkem se jedná o investice za téměř 325 milionů korun," sdělil hejtman Martin Netolický.

Většina staveb bude dokončena v srpnu a v září letošního roku. Mezi náročnější patří například realizace úsporných energetických opatření a částečná rekonstrukce na pardubické konzervatoři. Zde bude vše hotové v příštím roce. „Většinu oprav chceme stihnout tak, aby nebyl narušen řádný průběh nastávajícího  školního roku. Jsem rád, že jednotlivé projekty nejenže zlepší kvalitu výuky v našich školách, ale také přinesou úspory na provozních nákladech," řekl Bohumil Bernášek, radní pro oblast školství.

Přehled stavebních úprav na školách během prázdnin

Školy SOŠ a SOU Lanškroun – úprava podhledu ve sportovní hale a osvětlení haly 6,5 a přístavba a modernizace odborných učeben 52,7 mil. Kč

SOU opravárenské Králíky – I. etapa rekonstrukce havarijního stavu elektroinstalace v dílnách za 17 mil. Kč

Speciální MŠ, ZŠ a praktická škola Pardubice – rekonstrukce oken za 8,2 mil. Kč

SŠ zemědělská a veterinární Lanškroun – rekonstrukce elektroinstalace za 7,4 mil. Kč

SPŠ potravinářství a služeb Pardubice – oprava střechy – 7,5 mil. Kč

Dětský domov Pardubice – rekonstrukce sociálních zařízení – 4,9 mil. Kč

VOŠ pedagogická a SPgŠ Litomyšl – rekonstrukce elektroinstalace – 10,5 mil. Kč

SZŠ Svitavy – přístavba sociálního zázemí – 13,2 milionů korun

Gymnázium Vysoké Mýto – realizace úspor energií 36,5 mil. Kč

Gymnáziu Ústí nad Orlicí – realizace úspor energií 30,1 mil. Kč

SOŠ a SOU technické Třemošnice – realizace úspor energií 30,4 mil Kč

Konzervatoř Pardubice – realizace úspor energií 40 mil. Kč

Odborné učiliště Chroustovice, zámek – realizace úspor energií 14 mil. Kč

Průmyslová střední škola Letohrad – realizace úspor energií v jídelně a tělocvičně za 24,5 mil Kč, výstavba dílen a odborných učeben – 37,5 mil. Kč

SŠ automobilní Holice – realizace úspor energií 15,1 mil. Kč

Zdroj a foto: Pardubický kraj