Děti ze ZŠ Erno Košťála si užily den s mexickou velvyslankyní…

Pardubice – Středeční den v základní škole Erno Košťála patřil Mexiku, a to nejen programem, ale také nabídkou ve školní jídelně. U příležitosti návštěvy mexické velvyslankyně, Její Excelence Leonory Ruedy, která tento týden zavítala do krajského města a také na radnici, se škola zapojila do akce nazvané Den mexické kuchyně v českých školních jídelnách a připravila speciality v mexickém duchu.

„Pestrá, vyvážená, a především zdravá strava je pro město jako zřizovatele škol jednou z priorit. Rádi bychom navíc mezi česká jídla zakomponovali také mezinárodní kuchyně, včetně thajské, indické anebo právě té mexické, které středeční den patřil. Jsem rád, že se podařilo akci zaměřenou na Mexiko uspořádat a přizvat také zástupce dalších pardubických škol, aby nasbírali nové zkušenosti a inspiraci. Dětem moc chutnalo, na menu se významně podílela pardubická restaurace La Cabaňa," informuje náměstek primátora pro školství Jakub Rychtecký.

Podle jeho slov setkání s velvyslankyní nabízí mnoho příležitostí na další možnou spolupráci a propagaci českého školství spolu s inovacemi nejen ve školním stravování také v zahraničí. Akci se podařilo uspořádat ve spolupráci s Asociací školních jídelen České republiky, neboť město Pardubice je jedním z Krajských center sdílení dobré praxe ve stravování.

Program, který učitelky a učitelé spolu se svými žáky připravili, zahrnoval nejen taneční vystoupení, děti ukázaly, že ani španělská slovíčka jim nejsou cizí. Odměnou jim bylo vřelé poděkování ze strany Její Excelence, která si s několika žáky udělala společné selfie.

„Děti se na návštěvu velvyslankyně pečlivě připravovaly, nejen že se podílely na výzdobě školy, vyrobily si také kostýmy v mexickém stylu a paní velvyslankyni přivítaly několika vystoupeními. Téma Mexika jsme navíc zakomponovali do všech předmětů včetně výtvarné, hudební a tělesné výchovy. Největším zážitkem nejen pro nás pedagogy, ale především pro děti však bylo osobně poznat člověka, který pochází z Mexika, mít možnost nahlédnout do práce velvyslanců a zažít, co obnáší protokol takové návštěvy. Co se mexické kuchyně týče, díky zařazení nových surovin mají žáci možnost poznat nové a pro ně možná netradiční chutě," podotýká ředitelka ZŠ Erno Košťála Ludmila Kozáková s tím, že reakce dětí na mexickou kuchyni byla velmi pozitivní.

Děti ze ZŠ Erno Košťála si užily den s mexickou velvyslankyní
« z 16 »

Česká republika navíc příští rok oslaví 100leté výročí navázání spolupráce s Mexikem, obě země přitom spojují i další události, jako například odmítnutí Mnichovské dohody mexickým prezidentem Lázarem Cárdenasem či odsouzení vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

Zdroj: Magistrát města Pardubic
Foto: Tomáš Kubelka