Den dopravní bezpečnosti je opět zde

Pardubice – Jak na bezpečnou jízdu nejen v automobilu poradí druhý ročník Dne dopravní bezpečnosti, který radnice spolu s dalšími subjekty chystá na středu 8. června na pardubickém letišti. Návštěvníci si vyzkouší, jak zruční dokážou při jízdě být a jaký je jejich odhad rychlosti a připravena je i řada dalších aktivit.

Program bude stejně jako při prvním ročníku opravdu nabitý a plný zajímavých ukázek i praktických zážitkových aktivit, které určitě ocení ti, kteří obdrželi svá řidičská oprávnění v nedávné době. „První ročník, který jsme uspořádali v roce 2019, měl velký ohlas. Čerství řidiči zde dostali možnost vyzkoušet si to, co v autoškole nezažijí, a přitom by se jim podobné zkušenosti na silnici mohly hodit. Zejména u mladých řidičů je totiž potřeba upozornit je na možná rizika a nejlepší způsob, jak toho docílit, jsou názorné ukázky a možnost vyzkoušet si řadu věcí v praxi," podotýká primátor Pardubic Martin Charvát. „Každá taková akce, která přispěje k tomu, aby se řidiči na silnicích chovali zodpovědněji, je určitě přínosná. Zájemci si mohou vyzkoušet, jak by zareagovali v různých kritických situacích, do kterých se vzhledem k současné intenzitě silničního provozu může dostat opravdu každý. Schopnost předcházet závažným následkům je navíc potřeba trénovat v každém věku," doplňuje primátorova slova náměstek pro dopravu Petr Kvaš.

Nudit se tak nebudou jak čerství řidiči, tak ani ti, kteří si za volant už nějaký ten rok sedají. Během šestihodinového programu, který odstartuje ve 12 hodin, si zájemci budou moci vyzkoušet jízdu zručnosti, easy drift, otočný simulátor nehody, opilecké brýle a připravena budou i další stanoviště, kde budou měřeny délka brzdné dráhy či odhad rychlosti. „Třeba nácvik resuscitace a první pomoci považuji za něco, co by si každý z nás měl neustále opakovat. Nikdy nevíme, kdy se nám zrovna tyto znalosti budou hodit. Akce je přitom určena také handicapovaným, pro které zde budou připraveny speciálně upravené vozy," dodává náměstek primátora zodpovědný za oblast sociální politiky a zdravotnictví Jakub Rychtecký s tím, že zpestřením odpoledne bude ukázka armádní techniky.

Automobily k vyzkoušení všech nabízených praktických cvičení zde budou k dispozici, program je však možné absolvovat také s vlastním vozidlem. A jelikož jsou v současné době moderním dopravním prostředkem po městě také elektrokoloběžky, součástí Dne dopravní bezpečnosti bude i možnost vyzkoušet si jízdu na elektrických koloběžkách a seznámit se s pravidly jízdy na tomto dopravním prostředku. 

Den dopravní bezpečnosti se koná ve středu 8. června od 12 do 18 před terminálem Jana Kašpara na letišti Pardubice. Město na této bezpečnostní akci spolupracuje nejen s pardubickým letištěm, Městskou policií Pardubice, Univerzitou Pardubice a Autoklubem ČR, ale také BESIPEM, Autoškolou Peml Přelouč, společností Driving.cz, Zdravotnickou záchranou službou Pardubického kraje, Armádou ČR, společností Bolt elektrokoloběžky a Dopravním podnikem města Pardubic. „Jsem rád, že můžeme být nápomocní k pořádání této akce, která se v minulosti již osvědčila. Dbání na dodržování bezpečnosti je jednou z naších nejdůležitějších každodenních aktivit, a i pro to tuto akce podporujeme," říká Ivan Čech, ředitel pardubického letiště, které poskytne celé akci zázemí.

Autor: Iveta Koubková
Foto: ilustrační redakce Pardubice ŽIVĚ
Zdroj: Magistrát města Pardubic