DBA "Nákladní doprava – nevěnování se řízení"…

KRAJ – Náměstek ředitele plk. Mgr. Miloslav Houdek vyhlásil na středu 23. června 2021 celokrajskou dopravně bezpečnostní akci, v rámci které se policie zaměří na kontrolu chování řidičů motorových vozidel a jízdních souprav nad 3,5 tuny.

Preventivním cílem akce je snížení nepříznivého vývoje a nárůstu dopravní nehodovosti. Všichni si dokážeme představit následky dopravní nehody, kde je v hlavní roli kamion. Bohužel následky těchto nehod bývají tragické, ať už v podobě vážných zranění, ale i úmrtí. Proto se hlídky ze služby dopravní i pořádkové policie zaměří na NEVĚNOVÁNÍ SE ŘÍZENÍ právě u této skupiny řidičů. Většina kolegů je součástí „Kamion týmu" a jsou v problematice nákladních vozidel neustále školeni.

Vrchní komisař kpt. Mgr. Pavel Hajdú, jakožto koordinátor celé akce uvádí k věci následující: „Nevěnování se řízení patří k nejčastějším příčinám dopravních nehod. Naším cílem není pochytat co nejvíce nezodpovědných řidičů, chceme působit hlavně preventivně. Kolegové se v rámci DBA zaměří převážně na kontrolu jízdy v jízdních pruzích, zákazu předjíždění, jízdu na železničních přejezdech, držení telefonu v ruce a také na dodržování dopravního značení zejména ve vztahu k zákazům vjezdů z důvodů hmotnostních a rozměrových limitů". Například v oblasti dodržování doby řízení a odpočinku těchto řidičů, což také snižuje závažným způsobem pozornost je trvale neuspokojivý stav, neboť z kontrolovaných řidičů toto porušuje zhruba 10 %.

V celém kraji budeme v určitých časových úsecích působit nejen na pevných stanovištích, ale i v pohyblivých hlídkách v rámci územní působnosti.  

Jedním z důvodů vyhlášení této akce je i vzrůstající počet nehod řidičů nákladních vozidel nad 3,5 tuny. V letošním roce od 1. ledna do 31. května jsme v našem kraji zaznamenali celkem 218 nehod (v obci 129, mimo obec 89), což je oproti stejnému období loňského roku o 16 více. Pro zajímavost: z uvedených 128 nehod bylo 61 nehod nákladních automobilů s návěsem28 nehod nákladních vozidel s přívěsem a 129 nehod nákladních automobilů bez návěsu či přívěsu.

Ve dnech 12. až 13. května proběhla v našem kraji DBA zaměřená na kontrolu přepravy nebezpečných věcí ADR – Zde musíme všechny řidiče a jejich přepravce pochválit. Jak celá akce probíhala, kdo se jí účastnil a  další podrobnosti včetně fotografií se dočtete po kliknutí zde.

Jezděte bezpečně a přejeme vždy šťastný návrat.

Autor: kpt. Mgr. Jiří Tesař – koordinátor prevence KŘ Policie ČR
Zdroj a ilustrační foto: Policie ČR