Co dělat při náhlé zástavě oběhu? Radí vedoucí pardubického urgentu Ondřej Rennét

Pardubice – Jak poznat náhlou zástavu oběhu? „Pozná se podle toho, že člověk při kontrole vědomí a po zprůchodnění dýchacích cest nereaguje a nedýchá normálně nebo vůbec. Potom je potřeba zavolat pomoc a zahájit stlačování hrudníku. Pokud by dotyčný pomoc nepotřeboval, tak se velmi pravděpodobně začne bránit," uvedl vedoucí lékař oddělení urgentní medicíny Pardubické nemocnice Ondřej Rennét.

Pomoct může i defibrilátor

„U dospělého člověka střídáme 30 stlačení hrudníku a 2 umělé vdechy, u dětí je poměr 15 stlačení ku 2 vdechům, přičemž na začátku resuscitace dítěte je třeba provést 5 vdechů po sobě," řekl Ondřej Rennét. „U dospělého je nejčastějším problémem, že vysadí srdce, u dětí bývá důvodem náhlé zástavy oběhu dušení," sdělil šéf urgentu, podle něhož při resuscitaci může pomoct i automatický externí defibrilátor. Ten dokáže laika navést, co má dělat hlasitými mluvenými pokyny a v případě potřeby podá srdci elektrický výboj.

Přednáška s praktickou ukázkou

„Defibrilátory jsou k dispozici na místech, kde se obvykle koncentruje velké množství lidí. V Pardubicích například ve Východočeském divadle, na radnici i obvodech, na služebnách městské policie a podobně," upřesnil Ondřej Rennét během své přednášky na Dnech zdraví v pardubickém Domě techniky. Tu okořenil také o praktickou ukázku resuscitace na figuríně.

Zdroj a foto: Nemocnice Pardubického kraje