Člověk v tísni ocenil projekt z Pardubického kraje, který se zaměřuje na problematiku šikany…

Praha – V pondělí 21. září, ocenila nezisková organizace Člověk v tísni Cenou Gratias Tibi v kategorii střední školy projekt Alpateam. Filip Špinka a Štěpán Hartl ze Střední školy pedagogické v Litomyšli, se rozhodli zrealizovat projekt zaměřený na mezilidské vztahy a boj proti šikaně zejména ve škole. Vedou rozhovory se známými osobnostmi, pořádají debaty a motivují děti překonat strach se svěřit s tímto problémem. Snaží se také podnítit veřejnou diskusi o tématu. Během krátké doby se jim ozvaly desítky mladých lidí s prosbou o radu.

Na začátku všeho bylo hned několik otázek. Proč učitelé nejdou příkladem žákům? Proč pomlouvají ostatní kolegy nebo žáky se třídou? Proč zavírají oči před problémy? „Domníváme se, že naší velkou výhodou je ´peer-to-peer´prvek. Jako vrstevníci máme větší potenciál, aby se nám oběti šikany svěřovaly, neboť je to pro ně snazší, důvěryhodnější a přirozenější. Snažíme se být kamarádští. Díky zpětné vazbě víme, že pouhá slova podpory a pochopení mnohdy úplně stačí," shodují se oba členové Alpateamu.  V rámci svého projektu uspořádali v Litomyšli debatu s názvem Šikana a mezilidské vztahy, kam se přišlo podívat přes 200 hostů.

Porota na projektu ocenila, že se věnuje stále důležitému tématu šikany a shledává peer to peer formát podpory jako velmi funkční. Ocenila dopad projektu i schopnosti realizátorů zpracovávat informace, oslovovat osobnosti i školy a témata spojená se šikanou profesionálně prezentovat.

V letošním roce si Alpateam cenu převzal na ceremonii, která se uskutečnila pod pražským metronomem v Letenských sadech. Cenu přebírali z rukou populárního mladého reportéra Janka Rubeše. Slavnostním večerem provedla moderátorka Ester Janečková s hudebním doprovodem kapely Tata bojs.  

Cenu Gratias Tibi již od roku 2014 uděluje organizace Člověk v tísni mladým lidem, kteří se zapojují do dění okolo nás a nejrůznějšími aktivitami mění věci k lepšímu. Latinská slova Gratias Tibi, která tvoří název ceny, symbolicky říkají všem soutěžícím Děkuji Tobě. Oceňuje se v několika kategoriích, a to konkrétně základní škola, kterou vyhrál projekt Dáme vaší tváři úsměv, střední škola a do 30 let, kde ocenění získala mobilní aplikace Nepanikař. Kromě základních věkových kategorií byla vyhlášena i Cena diváků České televize, hlavního mediálního partnera. O tom, který z projektů ji získá, rozhodla prostřednictvím internetového hlasování veřejnost. Tu získal projekt Youth, Speak Up!

Letošní novinkou byla environmentální kategorie. Toto ocenění získal projekt Přestupní stanice, který se nejenom snaží snížit dopady fast fashion, ale zároveň ve svých pobočkách zaměstnává lidi bez domova a dává jim tak druhou šanci. 

Iniciátorem a hlavním organizátorem Ceny Gratias Tibi (z lat. „Děkuji Tobě") je společnost Člověk v tísni a její program Jeden svět na školách (JSNS), který se už od roku 2001 snaží inspirovat mladé lidi k aktivnímu, zodpovědnému a otevřenému přístupu ke světu, v němž žijeme. Cena byla letos udílena sedmým rokem. Od svého počátku v roce 2014 se těší podpoře výrazných partnerů, kteří se dlouhodobě podílí na rozvoji občanské společnosti v České republice. Ze všech 80 projektů, které byly v letošním roce nominovány, vybrala porota během společného sezení nejprve devět finalistů (tři v každé ze tří základních věkových kategorií) a z nich pak tři vítěze.

Zdroj: Jeden svět na školách, Člověk v tísni, o.p.s.
Foto: Jožo Rabara (Štěpán Hartl a Filip Špinka přebírají Cenu Gratias Tibi 2020)