Českotřebovská „dopravka" se má stát regionálním centrem pro kybernetické vzdělávání

Orlickoústecko – Hackeři nehrozí jen firmám a úřadům. S riziky škodlivých programů a kybernetických útoků se musí potýkat i ve školství. Proto by mělo dojít k modernizaci Střední školy technické a dopravní Gustava Habrmana v České Třebové. Cílem projektu je primárně zvýšit kvalitu vzdělávání v oblasti IT a kybernetické bezpečnosti.

Podobných projektů bylo v České republice realizováno hned několik, například v Brně, Praze, České Lípě nebo Dvoře Králové. „V oblasti středního školství se jedná o jedinečnou iniciativu. Umožňuje vytvořit excelentní zázemí pro žáky, díky kterému získají velmi kvalitní vzdělání v oblastech IT a kyberbezpečnosti. Žáci by si v hodinách například mohli vyzkoušet jak postupovat v případě simulovaného útoku na infrastrukturu školy. Kvalitní vybavení laboratoří by posílilo bezpečnost střední školy kvůli její vyšší schopnosti vyhodnocovat rizika a nebezpečí. Moderní podmínky by zároveň měly umožnit vzdělávat zástupce firem a státních institucí.

Technická a dopravní střední škola z České Třebové v minulosti vzdělávala síťové specialisty, má tak s podobnými aktivitami velké zkušenosti. „Dopravka" by se proto mohla stát regionálním „hubem" pro kybernetickou bezpečnost.  K financování projektu by mělo napomoci využití Národního plánu obnovy," řekl hejtman Martin Netolický k plánovanému projektu s tím, že celkové náklady v tuto chvíli dosahují částky 28 milionů korun.

Autor: Tomáš Kopecký
Zdroj a foto: Pardubický kraj