Česko jede dál, připsalo si dvě těsné výhry…

Ženy i muži dokázali vyhrát také své pondělní duely na Mistrovství světa v hokejbale 2017, které letos hostí Pardubice. Ženy byly v souboji se Slovenkami herně aktivnější, o své výhře ale rozhodly až v samostatných nájezdech. Ve večerním duelu muži zdolali před více než třemi tisícovkami fanoušků Portugalce 1:0 a postoupili do čtvrtfinále play off, ve kterém nastoupí ve čtvrtek od 19.00 hodin ve velké hale Tipsport areny.

Ženy

Hokejbalistky Spojených států začaly světový šampionát dobře, porazily nejen Itálii, ale i rozjeté Slovenky. Jenže silná Kanada už byla nad jejich síly. V první třetině Američanky nevyužily hned čtyři přesilové hry. Chuť si pak spravily na úvod prostřední části, kdy z krásného individuálního úniku skórovala pod horní tyčku Rebecca Dobsonová. Ale domácí hráčky ještě před sirénou srovnaly, aby v poslední patnáctiminutovce dokonce strhly výsledek na svou stranu. Prosadila se z početní výhody Amanda Keanová. USA vyrovnat nestihly, prohrály 1:2 a poprvé na turnaji jsou bez bodu. Obě kanadské branky padly v přesilovce.

Pondělí 5. června 2017 od 12.00 hodin, malá hala Tipsport areny: KANADA – USA 2:1 (0:0, 1:1, 1:0).
Branky a nahrávky: 24. Rattrayová (Coozeová, Keanová), 32. Keanová (Rattrayová, Coozeová) – 16. Dobsonová (Dixonová). Vyloučení: 6:2. Využití: 2:0.

Ke třetímu mistrovskému zápasu nastoupily v pondělí ženské týmy Velké Británie a Itálie. Ani jeden z celků nezískal v předchozích duelech výhru, Italky však měly alespoň bod za prohru v nájezdech. Od samého začátku bylo utkání vyrovnané a především hodně bojovné a bylo jasné, že v něm budou rozhodovat maličkosti. A právě onen rozhodující moment přišel na řadu v 19. minutě. Becky Kasnerová se po střele dokázala nejrychleji zorientovat v italském brankovišti, doklepla míček do sítě a vstřelila tak vůbec první gól Britek na letošním šampionátu. Ten se nakonec také ukázal být jako rozhodující, poněvadž Britky dokázaly urputnou obranou dotáhnout duel až ke tříbodovému vítězství.

Pondělí 5. června 2017 od 14.00 hodin, malá hala Tipsport areny: VELKÁ BRITÁNIE – ITÁLIE 1:0 (0:0, 1:0, 0:0).
Branka: 19. Kasnerová. Vyloučení: 7:7. Bez využití.

V tradičním česko-slovenském derby se v ženské skupině bojovalo o umístění v elitní čtveřici. Po dobrém vstupu do utkání se tým trenéra Karla Manharta dostal do vedení zásluhou Denisy Křížové, o náskok ale po jedné z ojedinělých příležitostí Slovenek přišel. Zápas nakonec za stavu 1:1 dospěl až do samostatných nájezdů, ve kterých své šikovné ruce předvedly hokejbalistky Česka, jmenovitě Lucie Manhartová! Zisk dvou bodů je v tabulce udržel na první pozici, Slovenky jsou čtvrté.

Pondělí 5. června 2017 od 16.00 hodin, velká hala Tipsport areny: ČESKÁ REPUBLIKA – SLOVENSKO 2:1 po sam. náj. (1:0, 0:1, 0:0 – 1:0).
Branky a nahrávky: 10. Křížová (Přibylová), rozh. naj. Manhartová – 20. Kežmarská (Kapustová, Frühauf). Vyloučení: 3:4. Využití: 0:1. Diváci: 448.

Pool A

První tři utkání na mistrovství světa nebyla podle řeckých představ. Výběr z jihu Evropy sice vydřel bod ze zápasu s Kanadou, od té doby však další úspěch nezaznamenal. Čekání na výhru skončilo až v úterý proti Finsku. Řecko po šesti minutách vedlo zásluhou přesilovkového gólu Vagenase, kterého před koncem první části napodobili Karvouniaris a Barbas. Finové dělali, co mohli, ale také v prostřední třetině se hrálo hlavně kolem jejich branky, přestože ke změně skóre nedošlo. Hosté navíc nezužitkovali ani přesilovou hru pět na tři, nakonec prohráli 0:4 a po třech zápasech ve skupině jsou bez bodu. Řecko naopak poprvé slaví.

Skupina A1, Pondělí 5. června 2017 od 13.30 hodin, velká hala Tipsport areny: ŘECKO – FINSKO 4:0 (3:0, 1:0, 0:0).
Branky a nahrávky: 6. Vagenas (Adamou, Kuzmarski), 8. Karvouniaris (Tzaferis), 13. J. Barbas (Goulakos), 25. Karvouniaris (Alvo). Vyloučení: 5:2. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0.

Hokejbalisté České republiky dali v pondělí večer zapomenout na předchozí prohraný zápas, porazili totiž Portugalsko. Soupeř z jihu Evropy ovšem nedal nic zadarmo. Domácí hráči v první třetině navzdory velkému množství šancí neskórovali a poprvé zvedali ruce nad hlavu až před polovinou utkání, kdy kombinaci nádherně zakončil Radim Štěpáník. Češi potom hubený náskok 1:0 uhlídali až do konce základní hrací doby. Přestože nevyužili řadu přesilových her, berou důležité tři body do tabulky.

Skupina A2, pondělí 5. června 2017 od 20.10 hodin, velká hala Tipsport areny: ČESKÁ REPUBLIKA – PORTUGALSKO 1:0 (0:0, 1:0, 0:0).
Branka a nahrávka: 22. Štěpáník (Wróbel). Vyloučení: 7:9, navíc Pospíšil – Creador, oba 10 minut osobní trest. Bez využití. Diváci: 3112.

První třetina byla z počátku v režii amerického týmu, který se hned zkraje ujal vedení po trefách z první a druhé minuty. Poté se hra částečně vyrovnala. Druhá třetina přinesla gólovou přestřelku. Zprvu se prosadila Itálie, načež USA odpověděly. To se opakovalo ještě dvakrát. Jeden gól USA zůstal bez odezvy. Třetí třetina v první polovině nepřinesla žádnou střeleckou příležitost. Hned počátkem druhé se dvakrát prosadily USA. V závěru Itálie dvakrát snížila na konečných 7:4.

Skupina A2, Pondělí 5. června 2017 od 22.00 hodin, velká hala Tipsport areny: USA – ITÁLIE 7:4 (2:0, 3:2, 2:2).
Branky a nahrávky: 1. Gregory (Black), 2. Schlegel (Ruiz), 23. Hildreth (Sulivan), 24. Gregory, 29. Senecal (Daugherty, Hildreth), 38. Merchant (Warila, Senecal), 39. Zimmick (Housser, Ruiz) – 17. Pagendam (Fiore), 30. D´Elie (Verrelli), 44. D´Elia (Divizio), 45. Cerone (Fiore, Peragine). Vyloučení: 4:4. Bez využití.

Pool B

Bermudy si do skupiny B4 přenesly ze základní části tři body, Hong Kong pouze jeden. Asiaté tak museli Bermudy porazit, aby si uchovali šanci na boje o medaile B skupiny. Favority sice před utkáním nebyli, ale od začátku směřovali za překvapivým výsledkem. V prvních dvou třetinách vstřelil Hong Kong po jedné brance a před Bermudami tak byl před třetí třetinou nelehký úkol, nepříznivý vývoj otočit ve svůj prospěch. Srdnatě bránící hráči Hong Kongu však žádnou branku ve své síti nedopustili, naopak ještě sami jeden gól přidali a připsali si tak důležité tři body do tabulky skupiny B4.

Skupina B4, Pondělí 5. června 2017 od 8.30 hodin, velká hala Tipsport areny: BERMUDY – HONG KONG 0:3 (0:1, 0:1, 0:1).
Branky a nahrávky: 3. Reid (Chia), 23. Reid (Graham), 44. Graham (Sullivan, D. Wong). Vyloučení: 4:2. Využití: 0:1.

Duel skupiny B4, ve které se rozhoduje o dvou postupujících do semifinále B divize, obstaraly týmy Arménie a Libanonu. Ze začátku vše vypadalo, že Arménie bude mít vše pod kontrolou, avšak Libanon, který bojuje na svém prvním šampionátu v historii, nic nevzdával. Snaha „světových premiantů" se vyplatila na konci první třetiny, kdy Michael Habib za všeobecné radosti libanonské střídačky vyrovnal na 1:1. Ve druhé třetině se situace opakovala v bleděmodrém, Arménie se dostává do vedení, avšak bojovní Libanonci díky přesné dělovce Habera znovu srovnávají. Závěrečná perioda už však byla plně v režii kavkazských bojovníků, ti si divácky atraktivním pojetím hry dokázali vytvořit tři gólové šance, které bez potíží zužitkovali, čímž si zapisují důležité body pro případný postup do play off B poolu.

Skupina B4, Pondělí 5. června 2017 od 11.00 hodin, malá hala Tipsport areny: ARMÉNIE – LIBANON 5:2 (1:1, 1:1, 3:0).
Branky a nahrávky: 5. Melkonjan, 21. G. Jerjian (Batri), 31. Jeramjan (Batri), 37. Kalachjan (Techejian), 38. H. Jerjian (Der Ohanessjan) – 14. M. Mabib (Haddad, B. Boulos), 29. M. A. Haber (B. Boulos). Vyloučení: 7:8. Využití: 1:1.

Již v prvních minutách šla do vedení Francie. To si pojistila v jedenácté minutě. Celý zápas byl velmi tvrdý a přinesl mnoho vyloučených zejména na straně Kajmanských ostrovů. Francie dokázala prověřit kajmanskou obranu více než důrazně a ta poté pětkrát selhala. Ovšem v samém závěru se nadechovaly i Kajmany a stihly ještě zdramatizovat vývoj utkání.

Skupina B3, Pondělí 5. června 2017 od 17.00 hodin, malá hala Tipsport areny: FRANCIE – KAJMANSKÉ OSTROVY 5:3 (2:0, 2:1, 1:2).
Branky a nahrávky: 3. Leroux (Benbekhti), 11. Proutat (Favarin), 21. Martel (Tanguy), 25. Martel (TS), 33. Tanguy (Benbekhti) – 20. Pull, 39. Pull, 42. Passchier (Pull). Vyloučení: 1:11. Využití: 1:0.

V malé hale se pokračovalo v nabitém pondělním programu i souběžně se zápasem s českým zastoupením, který se hrál doslova o pár metrů vedle. Avšak na divácké kulise to prakticky nebylo znát, neboť přímý souboj o postupové místo do osmifinále hraný v rámci skupiny B3 přilákal taktéž mnoho fanoušků. Velká Británie má totiž v Pardubicích stejně jako Haiti mnoho oddaných příznivců. A právě borci z ostrova Hispaniola znovu ukázali, že jsou možná největším překvapením B poolu. Už od první třetiny Brity výrazně přehrávali ve většině herních činnostech, což jen potvrdili dvěma slepenými góly hned v první třetině, na něž už jejich soupeř celý zápas jen těžko reagoval. Haiti si si tak nakonec celkem lehce udrželo náskok ze začátku utkání, čímž se může radovat ze čtvrté výhry na turnaji, během něhož ještě nepoznalo pocit porážky.

Skupina B3, Pondělí 5. června 2017 od 20.00 hodin, malá hala Tipsport areny: HAITI – VELKÁ BRITÁNIE 4:1 (2:1, 1:0, 1:0).
Branky a nahrávky: 2. Plaisir (Morne), 8. Chéry (Cherubin), 21. Paul (Raphael, Cherubin), 36. Nadeau – 11. Ellard (Porubsky, Morrison). Vyloučení: 10:9, navíc Mome (Haiti) 10 minut osobní trest. Využití: 2:1.