Čas expozice zbraní se krátí, muzeum připravilo prohlídku s kurátorem…

Pardubice – Už jen do konce roku 2018 mohou návštěvníci zavítat do stálé expozice zbraní ve Východočeském muzeu v Pardubicích. Zámek totiž čeká v příštím roce rozsáhlá rekonstrukce, která se bude týkat i podlah ve druhém patře paláce. Malým rozloučením s expozicí bude 15. prosince 2018 od 15 hodin komentovaná prohlídka s kurátorem sbírky zbraní Janem Tetřevem.

Expozice zbraní vznikla v roce 2002. Její součástí jsou především zbraně evropského, ale také amerického původu. Její původní myšlenka byla seznámit návštěvníky se základními druhy zbraní, ale tato prohlídka bude vyprávět historii některých exponátů.

05 Kulovnice ing. Vágnera
« z 4 »

Vágnerova kulovnice a další příběhy

„Zajímá vás příběh lovecké kulovnice zakladatele safari ve Dvoře Králové ing. Josefa Vágnera? Nebo snad příběh pilného konstruktéra Alfreda Kropatscheka? A co takhle šavle, která v roce 1848 doputovala z Itálie až do Pardubic? Víte, které zbrani se říkalo Holkovo stehno, a jsou pernštejnské hákovnice skutečně pernštejnské? Najdete v popiskách u pistolí chybu, která nám unikala 16 let?" láká návštěvníky Jan Tetřev. „V expozici je na 200 zajímavých exponátů, a jelikož o zbraních se krásně povídá, bude to asi poněkud delší setkání," slibuje historik.

Prohlídku je nutné předem rezervovat na e-mailu bekera@vcm.cz. Vstupné je 50 korun.

Zdroj a foto: Východočeské muzeum v Pardubicích