Blázinec Boží v pardubickém divadle nabízí napínavý příběh jednoho z prvních humanistů

Pardubice – Blázinec Boží. Takový je název nové hry, kterou uvedlo jako svou poslední premiéru roku 2023 Východočeské divadlo. Napínavý příběh člověka, jehož historici později označí jako jednoho z prvních humanistů, napsal kmenový režisér pardubického souboru Petr Novotný pod pseudonymem Petr Abraham. A to na motivy románu Heinricha Manna Mládí krále Jindřicha IV. 

Strhující drama klade celou řadu otázek

Strhující drama o lidech, pro které je Bůh důvodem k vraždění či naopak obětování vlastního života, klade celou řadu otázek. 

Proč musel zemřít muž, jehož nabalzamovanou hlavu schraňuje Markéta z Valois ve zlaté kleci? Proč si tato žádoucí kráska, sestra francouzského krále a dalších právoplatných následníků trůnu, vzala Jindřicha Navarrského, který také usiluje o francouzskou korunu? Proč se jejich sňatek, jenž měl být symbolickým aktem smíru mezi katolíky a protestanty, zvrhl v krvelačné vraždění hugenotů a Bartolomějská noc se zapíše mezi nejhrůznější masakry v dějinách Francie? A proč ji zrovna Jindřich Navarrský, vůdce hugenotů, přežil? Šťastnou náhodou, nebo je v soukolí jednoho velkého spiknutí?

Takové otázky si pokládá Jindřich, když se ocitá v kaluži krve poté, co ho neznámý varhaník bodl dýkou ukrytou v sutaně. Leží na podlaze vypáleného kostela a z jeho pobořených stěn k němu přicházejí jeho přátelé, lásky, sokové i vrazi. Živí i mrtví, důstojní i komičtí…

Hlavní roli ztvárnil Ladislav Špiner

Hlavní roli francouzského monarchy velmi přesvědčivě ztvárnil Ladislav Špiner, jeho ženu Margot Karolína Šafránková. Skvělý výkon podala i Jindra Janoušková jako Madame Kateřina Medicejská, Navarrova tchyně. Hodně prostoru dostal také Petr Borovec jako král Karel IX. Francouzský.

Inscenaci velmi dobře slouží scéna Ivo Žídka, kostýmy Romana Šolce i hudba, za kterou stál známý muzikant Ondřej Soukup. Autorkou textů písní je Gabriela Osvaldová.

Autor: Tomáš Dvořák – Pardubice ŽIVĚ
Foto: Petr Šedivý