Během Vánoc by mohli s chodem Pardubické a Chrudimské nemocnice pomoci dobrovolní hasiči. Kraj oslovuje také studenty…

KRAJ – Zajištění fungování nemocnic akutní lůžkové péče během vánočních svátků bylo hlavním bodem jednání krajského krizového štábu. Koronavirová nákaza se bohužel nevyhýbá ani lékařům, zdravotním sestrám a dalším pracovníkům nemocnic. Pardubický kraj a nemocnice budou oslovovat s prosbou o pomoc studenty vysokých a středních škol. Zároveň by mohli na pomocných pozicích fungovat dobrovolní hasiči tak, aby nebyl chod jednotlivých oddělení omezen.

„Naší jednoznačnou prioritou je zajištění fungování našich nemocnic v průběhu vánočních svátků. Bohužel koronavirová nákaza se šíří i mezi zaměstnanci a nejvíce je v tuto chvíli zasažena Chrudimská nemocnice, kde je nyní celkem 150 nemocných pracovníků, z toho přes 90 s koronavirem. To má dopad na fungování porodnicko-gynekologického oddělení, chirurgie a interny. Dochází proto k výpomoci primárně s Pardubickou nemocnicí, která také přijímá akutní pacienty. Ovšem i zde budeme potřebovat pomoci," sdělil hejtman Martin Netolický s tím, že útlum péče v Chrudimské nemocnici není na pořadu dne a o stávající pacienty je postaráno.

Personální výpomoc však bude během vánočních svátků potřebná. „Chtěl bych poprosit studentky a studenty Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice, ale i lékařských fakult a plnoleté studenty středních zdravotnických škol, aby nám v současné situaci pomohli. Zároveň jsme se domluvili s krajským starostou dobrovolných hasičů Josefem Bidmonem, že by právě dobrovolní hasiči mohli na základě honorovaných dohod působit na pozicích dělníků ve zdravotnictví a ulevit tak dalším zaměstnancům," řekl hejtman Netolický. Dobrovolní hasiči by samozřejmě byli vybaveni nezbytnými ochrannými prostředky, tak jako další personál.

Další jednání budou podle hejtmana pokračovat v pondělí. „Domluvili jsme se, že do pondělí předloží primáři jednotlivých oddělení rozpisy služeb přes vánoční svátky a na základě toho vyhodnotíme nezbytnost fyzické pomoci tak, aby nebyl chod oddělení omezen," dodal hejtman Martin Netolický.

Zdroj a foto: Pardubický kraj