Areál bývalé Perly ožívá. Ústí dokončilo stavbu nového domu dětí a mládeže…

Ústí nad Orlicí – Město Ústí nad Orlicí dokončilo výstavbu Domu dětí a mládeže DUHA, který se nachází v areálu bývalé textilky Perla v centru města. Novostavba včetně interiéru a vybavení tělocvičny přišla na 85 milionů korun. Město na ni získalo dotaci 30 milionů korun od Ministerstva pro místní rozvoj.

„Areál Perly byl de facto brownfieldem v centru města, který v roce 2010 za 30 milionů korun odkoupilo město a začalo s přípravou na jeho oživení. My chceme tomuto prostoru pomoci stavbou ateliérů naší Střední školy uměleckoprůmyslové. Máme vypracovanou projektovou dokumentaci a chceme projekt jako jednu z priorit uplatnit v rámci nového programového období evropských fondů. Náklady jsou v tuto chvíli odhadovány na 100 milionů korun," řekl hejtman Martin Netolický.

Podle radního Ladislava Valtra, který má oblast regionálního rozvoje a EU fondů na starosti, je toto území po bývalé textilce velmi cenné. „Lokalita v centru města skýtá zjevně velký potenciál dalšího rozvoje. V Ústí nad Orlicí na tom velmi úspěšně pracovali dlouho a jsou oproti jiným lokalitám napřed. Každopádně revitalizační plány pro řešení tzv. brownfields jsou v našem území na více místech, proto také kraj hledá cesty podpory právě takovýchto pěkných a prospěšných záměrů, jako se daří právě zde v Ústí," sdělil radní Valtr.

Náměstek hejtmana pro oblast investic Roman Línek ocenil především architektonickou a funkční podobu budovy. „Celá budova je architektonicky nesmírně zajímavá. Navíc je kompletně bezbariérová a to včetně střechy a suterénu. Objekt je také šetrný k životnímu prostředí, protože dešťová voda ze střechy se zachytává do retenční nádrže s následným využitím pro zalévání. Zelená střecha by mohla být také využita pro volnočasové aktivity domova," uvedl Roman Línek.

Zdroj a foto: Pardubický kraj