Alej v ulici Jahnova by se do konce roku měla dočkat obnovy

Pardubice – Seschlou alej v ulici Jahnova brzy nahradí nové stromy. Město totiž vybralo firmu, která se postará nejen o obnovu aleje lemující ulici Jahnova a část náměstí Republiky, ale i o úpravu chodníku a cyklostezky. Práce by měly vyjít na zhruba 10,5 milionů korun, přičemž většinu nákladů město plánuje pokrýt prostřednictvím Norských fondů. 

„Chodník pro pěší, který je tvořen žulovou dlažbou, bude rozebrán a upraven, stejně tak bude upraven povrch asfaltové cyklotrasy, která vede podél chodníku. Souběžně s těmito pracemi dojde také na úpravu inženýrských sítí a veřejného osvětlení. Jsem rád, že po předchozím výběru firmy, která nakonec od zakázky odstoupila, jsme se nyní výběrem firmy nové posunuli k realizaci a alej bude konečně obnovena," podotýká primátor Pardubic Jan Nadrchal s tím, že práce spojené s výsadbou a stavebními úpravami by měly stát necelých 10,5 milionu korun včetně daně. Město je navíc připraveno využít k pokrytí nákladů dotaci z Norských fondů, která by mohla dosáhnout výše přibližně 7,8 milionu korun.

Na dokončenou úpravu povrchů naváže výsadba nových stromů, které nahradí uschlé kusy. „V místech, kde budou stromy zasázeny, bude vytvořen systém prokořenitelných buněk, který rostlinám umožní vytvořit objem pro budoucí růst kořenového systému nově vysázených stromů. Do takto připravené půdy pak bude umístěno celkem 26 dřevin z druhu akát s tím, že plochy kolem stromů budou osazeny litinovou paprskovou mříží. Ta má rostliny ochránit nejen před nepořádkem, ale zároveň zajistit i ochranu kořenového systému," informuje náměstkyně primátora zodpovědná za životní prostředí a dodává, že alej by město chtělo mít obnovenou do konce tohoto roku.

Autor: Iveta Koubková
Zdroj a foto: Magistrát města Pardubic